20.2.2021 12:49:33

Rusko sa angažuje v úsilí o mierovú dohodu medzi vládou a Talibanom

Na zábere Zamir Kabulov
Na zábere Zamir Kabulov
(foto: SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)


Rusko sa aktivizuje v úsilí o dosiahnutie mieru v Afganistane. Zamir Kabulov, osobitný splnomocnenec ruského prezidenta Vladimira Putina, v piatok vycestoval do Pakistanu, ktorý je v regióne kľúčovým hráčom so silným vplyvom na militantné afganské hnutie Taliban. V Islamabade sa stretol s viacerými vysokými predstaviteľmi vrátane najvyššieho veliteľa armády a ministra zahraničných vecí. Vo vyhlásení Kabulov uviedol, že rozhovorom dominoval Afganistan a úsilie o dosiahnutie mierovej dohody. Bližšie sa k obsahu rokovaní nevyjadril. (SITA/HSP)Na zrýchlenie tempa mierových rozhovorov Afganistan a hnutie Taliban vo štvrtok vyzval generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. Správa prišla v čase, keď nie je jasné, či a ako dlho jednotky NATO zostanú v krajine. Aliancia má v Afganistane čosi menej ako 10-tisíc vojakov. Väčšina z nich nepochádza z USA, v prípade ukončenia americkej podpory však nedokážu pokračovať vo svojich operáciách.

Stiahnutie amerických vojakov k 1. máju nariadil bývalý americký prezident Donald Trump. Súčasná hlava štátu, Joe Biden, jeho rozhodnutie aktuálne prehodnocuje. Vo Washingtone rastú tlaky, aby Spojené štáty vyrokovali neskorší odchod jednotiek, prípadne sa dohodli na ponechaní menšieho počtu vojakov.

Po podpise dohody s USA vo februári 2020 Taliban dodržal záväzok neútočiť na vojakov NATO. Krajinou však otriasa vlna násilností, ku ktorým prispieva Taliban aj skupiny spojené s Islamským štátom, velitelia ozbrojených milícií alebo organizovaný zločin. Konflikt eskaluje aj vzhľadom na operácie afganských ozbrojených síl proti povstalcom.

Odchod z Afganistanu vzhľadom na bezpečnostnú situáciu doteraz verejne nepodporil ani jeden z tridsiatich členských štátov NATO. Podľa diplomatických zdrojov citovaných agentúrou AP by dlhšie zotrvania svojich vojakov v krajine podporili mnohí spojenci, pokiaľ by o to Washington požiadal.


SITA/HSP