04.8.2012 10:55:06

Rusko rozšíri produkciu strategických rakiet

Kvôli tomu aby dodržalo slovo, ktoré dalo v zmluve o strategických útočných zbraniach. Konkrétne sa to prejaví na rozšírení výroby strategických rakiet a aj ich stacionárnej výbavy, povedal na dnešnej tlačovej konferencii generálny konštruktér Moskovského inštitútu teplotechniky Jurij Solomonov.
- Na to aby sme zrealizovali ohraničenia, musíme niekoľkonásobne rozšíriť tak výrobu rakiet, ako aj ich pozemnej štartovacej aparatúry, povedal Solomonov.
Podľa ng.ru, 20. december 2010

x x x
Noviny Vzgljad si počas tlačovej konferencie J. Solomonova, tohto tvorcu Bulavy všimli kritiku, ktorou pokropil USA. Konkrétne uviedol, že Američania porušili medzinárodnú zmluvu tým, že vyrobili raketu Hera.
O čo konkrétne ide? Hera je atómovou raketou stredného doletu, ktorá je zmluvou so ZSSR z roku 1987 zakázaná (7. decembra 1987 zmluvu o likvidácii rakiet stredného a menšieho doletu podpísali M. Gorbačov a R. Reagan).
Američania pri tom obišli istú formalitu, čím sa však nemení podstata zmluvy. Zmluvné strany sa zaviazali nevyrábať, nevyvíjať a nerozmiestňovať pozemné balistické a krídlaté rakety stredného a menšieho doletu. Znamenalo to, že z výzbroje oboch armád bez náhrady zmizla celá trieda rakiet.
Podľa Solomonova je však americká raketa Hera svedectvom, že Američania sa tejto triedy nevzdali. Aj keď formálne sa im vraj nedá nič vyčítať. Raketa Hera bola totiž využitá ako „cieľ“ pri skúškach americkej PRO.
Solomon to vysvetľuje nasledovne. Hoci teoreticky je Hera raketou triedy „zem – vzduch“, dopracovať ju do triedy „zem – zem“ už nie je žiadny problém. „Ak sme preleteli aktívnu časť, tak na to, aby sme po balistickej dráhe doleteli do zeme už netreba príliš veľa umu“. A dodal, že Rusko danú zmluvu dodržiava, ale zdá sa, že za určitých okolností...
„z pohľadu transformácie medzikontinentálnej rakety na raketu stredného doletu, odvolávajúc sa na spomínanú Heru, to tiež nie je zložitá, ale jednoducho uskutočniteľná úloha. Napríklad, ak bude na to politická vôľa, tak ako jeden zo smerov sa strategická raketa premení aj na raketu stredného doletu.
Vzgljad.ru, 20. december 2010 (výňatok)