04.8.2012 10:55:06

Rusko rozkrylo tajomstvá americkej PRO

Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov povedal, že politickému vedeniu krajiny sú známe parametre americkej PRO. Preto vyhlasuje, že jej ďalšia výstavba ohrozí strategickú rovnováhu síl a kým sa to nestalo, treba rokovať. O opatreniach zadržiavania i dôvery.
„Technické údaje o množstve prepadových rakiet, celé spektrum prostriedkov sledujúcich štarty rakiet, rádiolokačné stanice, nové platformy, ako napr. pozemné odpaľovacie systémy a doplnkové mínonosky a krížniky, všetky tieto údaje už máme a teda vieme si predstaviť o čom je reč“, - povedal Rjabkov a dodal, že ešte je čas na dohodu, no keď sa začne realizácia tretej, štvrtej a nasledujúcich fáz, vtedy sa situácia môže pre Rusko zmeniť.
Moskva partnerom navrhuje aby jej poskytli právne záväzné záruky nenasmerovania systému PRO na Rusko. V opačnom prípade sa USA stretnú s ruským kompletom tzv. kompenzujúcich opatrení.
Pripomeňme, že Rusko konštruuje nové typy rakiet a ďalšie prostriedky, ktoré americkú PRO prekonajú. Začali sa napr. práce nad skonštruovaním ťažkej medzikontinentálnej balistickej rakety. Veľa parametrov bude mať rádovo vyšších ako súčasné komplexy Jars a Topoľ-M.
Dni.ru, 28. septembra 2012