21.4.2017 17:08:52

Rusko oficiálne označilo Svedkov Jehovových za extrémistov

Svedkovia Jehovovi sú v Rusku zakázaní. Najvyšší súd vo štvrtok rozhodol, že sa jedná o extrémistickú organizáciu. V súlade s tým je celý majetok organizácie prevedený na štát. Komunita oznámila, že podá odvolanie na Európsky súd pre ľudské práva. “Robíme všetko, čo je možné,” povedal zástupca Sergej Čerepanov. 

Ruské úrady už zakázali niekoľko publikácií Svedkov Jehovových. Vyšetrovatelia ich vidia ako organizáciu, ktorá ničí rodiny, seje nenávisť a je nebezpečenstvom pre ľudský život. Komunita to odmieta.

Toto rozhodnutie zakazuje Svedkov Jehovových a ich aktivity na celom území Ruska, píše TASS.

Zákaz môže mať pre Svedkov Jehovových vážne následky: 8.000 filipínskych členov skupiny sa obáva vyhostenia. O záležitosti informovali vládu v Manile, ktorá už určitú dobu podporuje zblíženie s Moskvou.

Naopak v Nemecku Svedkovia Jehovovi urobili dôležitý krok smerom k uznaniu: posledný štát Severné Porýnie-Vestfálsko na začiatku februára uznal Svedkov Jehovových ako organizáciu so všetkými právami. To znamená, že komunita je na rovnakej právnej úrovni ako ostatné veľké viery. Svedkovia môžu medzi svojimi členmi zvýšiť dane alebo vytvárať osnovy pre vlastnú náboženskú výučbu, povedal hovorca štátu pre DPA na začiatku februára v Düsseldorfe. Kontroverzná náboženská obec bola prvýkrát uznaná v roku 2006 v Berlíne po dlhej právnej bitke so štátom.

Spolkový správny súd už skôr uviedol, že neexistuje žiadny hmatateľný dôkaz, že Svedkovia Jehovovi sa nesprávajú ako veriaci. Ostatné krajiny postupne nasledovali a vykonali vhodný právny precedens.

Hovorca spoločenstva viery vysvetľuje, že “dobré vzťahy s orgánmi štátnej správy” sú pre Svedkov Jehovových dôležité. Nikdy sa nesnažia dostať do konfliktu so zákonom. V Nemecku existuje viac ako 200.000 členov. Kritici však hlasno hovoria o “autoritárskej sekte” a “reštriktívnej organizácii”, ktorá očakáva slepú poslušnosť a spoločensky izoluje svojich členov.

hlavnespravy.sk, 21. 4. 2017