05.8.2020 07:48:34

Rusko odsúdilo Izrael za vzdušný útok na Sýriu; obe strany žiada o sebaovládanie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: SITA/AP-Ariel Schalit)


Rusko odsúdilo Izrael za vzdušný útok na vojenské ciele na juhu Sýrie a obe strany vyzýva, aby demonštrovali sebaovládanie. Uviedlo to v utorok ruské ministerstvo zahraničných vecí, na ktoré sa odvolala agentúra TASS. (HSP)„Rozhodne tieto činy odsudzujeme a vyjadrujeme vážne obavy nad vystupňovaním vzťahov medzi Izraelom a Sýriou. Taktiež varujeme vedenie Izraela pred opakovaním podobných krokov, ktoré majú nebezpečné následky pre celý región Blízkeho východu. Vyjadrujeme podporu sýrskej suverenite a územnej celistvosti,“ uviedlo ministerstvo.

Rusko tiež obe strany vyzvalo, aby „demonštrovali sebaovládanie a vyhli sa vystupňovaniu ďalšieho napätia“.

Izrael v pondelok oznámil, že uskutočnil vzdušný útok na vojenské ciele na juhu Sýrie. K náletu došlo deň po tom, čo izraelská armáda oznámila, že zabránila teroristickému útoku na Golanských výšinách v blízkosti plota na hraniciach so Sýriou.

Napätie medzi Izraelom a Sýriou bolo veľké už pred týmto ozbrojeným incidentom. Napríklad 25. júla izraelské vrtuľníky zasiahli vojenské ciele v južnej Sýrii v odvete za paľbu z tohto územia smerom na Izrael.

Izrael z tejto paľby neobvinil priamo sýrske ozbrojené sily, uviedol len, že zodpovedná je vláda v Damasku.

TASR/HSP