02.4.2020 16:19:05

Rusko odmietlo zvyšovať ťažbu ropy, Saudská Arábia naopak zvýšila a mieni „zaliať svojou ropou celý svet“

Screenshot The Wall Street Journal
Screenshot The Wall Street Journal


„Ropná vojna“ sa dostala do novej fázy. Po tom, ako sa nepodarilo dosiahnuť dohodu OPEC+, viacerí výrobcovia „čierneho zlata“ konajú po svojom. Ruské spoločnosti odmietli zvýšiť ťažbu ropy. Vyhlásili, že v období totálne nízkych cien na trhu to nemá žiaden význam. Saudská Arábia naopak od včera zvýšila ťažbu ropy a dosiahla úroveň 12 miliónov barelov denne. Sauditi mienia, podľa odborníkov, „zaliať ropou celý svet“… (HSP)

 Uvádza to aj ruská spravodajská agentúra TASS s odvolaním sa na svoje zdroje. Poukazuje na to, že Moskva práve preto odmietla zvyšovať ťažbu ropy, lebo svetový trh je doslova preplnený „čiernym zlatom“ a dopyt značne poklesol – prirodzene, ako aj ceny, ktoré „prerazili dno“

TASS pripomenula, že ruský minister energetiky Alexander Novak ešte 10. marca podotkol, že ruskí výrobcovia by dokázali zvýšiť ťažbu ropy o 200-300 tisíc barelov denne a v krátkom časovom úseku dokonca aj o 500 tisíc barelov, ale v súčasnej situácii, podľa vlády, vedenia ruských ropných spoločností a príslušných ministerstiev, nemá zmysel zvyšovať ťažbu.

Ruské médiá uviedli, že 23. marca, po rokovaniach predstaviteľov ropných spoločností na ministerstve energetiky hlava Tatnefti Naiľ Maganov vyhlásil, že by v danej situácii bolo nezmyselne zvyšovať ťažbu ropy. Vysvetlil, že medzinárodný trh je „pokrivený“ kvôli nadbytku ropy. Poukázal na to, že súčasnú situáciu zapríčinil nízky dopyt kvôli rozšíreniu koronavírusu na celom svete.

Saudská Arábia si zvolila opačnú cestu a splnila svoj sľub (alebo skôr vyhrážky), že zaleje celý svet svojou ropou, a zvýšila ťažbu o 2 milióny barelov denne, čím dosiahla úroveň 12 miliónov barelov denne. The Wall Street Journal však podotýka, že Sauditi možno urobili chybu, pretože sú podozrenia, že sa časť tejto ropy nedá umiestniť na trhu kvôli nízkemu dopytu.

Jeden zo zdrojov prezradil novinárom, že ropu dopravujú do saudských prístavov, ale nik nevie, kto je odberateľom, pretože, ako tvrdia novinári, nemá kto kúpiť túto ropu.

Medzitým národná ropná spoločnosť Saudi Aramco včera uviedla, že poslala zahraničným odberateľom 15 tankerov s ropou, ktoré celkovo prevážajú 18,8 milióna barelov ropy. Vedenie spoločnosti však neprezradilo, do ktorých krajín a ktorým spoločnostiam poslalo túto ropu. Jedine zopakovalo hesla o „pomoci svetu, ktorý potrebuje hospodársku stabilitu…“

Eugen Rusnák (HSP)