14.3.2020 10:55:08

Rusko obmedzí leteckú premávku s európskymi krajinami. Česká republika zatvára hranice

Lietadlo spoločnosti Aeroflot (ilustračné foto)
Lietadlo spoločnosti Aeroflot (ilustračné foto)
(foto: zdroj: Sputnik/Ramil Sitdikov)


Od pondelka 16. marca Moskva zavádza dočasné obmedzenia osobnej leteckej dopravy s krajinami EÚ, Nórskom a Švajčiarskom kvôli koronavírusu. Uviedli to v ruskom operačnom štábe boja proti šíreniu infekcie. (HSP)

 Pravidelné lety do hlavných krajín EÚ, do Ženevy a Osla, rovnako ako charterové lety pre návrat Rusov do vlasti a cudzincov do ich krajín ostanú nezmenené. Tieto lety budú realizované cez terminál Šeremetěvo.


Čo sa týka obmedzenia leteckej dopravy, nové opatrenia prijala aj Česká republika. Spoločnosti SmartWings a ČSA rušia všetky letecké spojenia.

Česká vláda informovala, že počnúc pondelkom 16. marca zatvára hranice. Zakázané vycestovať z územia Česka bude českým občanom a cudzincom s trvalým alebo prechodným pobytom nad 90 dní. Hranice sú zatvorené aj pre cudzincov, ktorí prichádzajú zo zahraničia.

Na zoznam výnimiek Česká vláda uviedla napríklad vodičov kamiónov, autobusov, vlakov alebo príslušníkov záchranných zborov. Zavedená aj i karanténa pre všetkých, ktorí sa vrátia z krajín, do ktorých bol v rámci núdzového stavu zakázaný vstup (Čína, Južná Kórea, Irán a Taliansko, a najnovšie aj Španielsko, Rakúsko, Nemecko, Nórsko, Švédsko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko , Dánsko, Veľká Británia a Švajčiarsko).

 

Česká republika v núdzovom stave

Česká vláda 12. marca informovala o tom, že krajina bola uvedená do núdzového stavu, ktorý sa dotýka predovšetkým spoločenského života.

Uvádza sa, že od 12. marca od 18:00 sú v Českej republike zakázané divadelné, hudobné, filmové a ďalšie umelecké predstavenia.

Týka sa to aj náboženských, spolkových, tanečných, tradičných a im podobných akcií. Zakazujú sa aj zhromaždenie, výstavy, slávnosti, púte, prehliadky, veľtrhy, vzdelávacie podujatia, a to verejné aj súkromné s účasťou presahujúcou v rovnaký čas 30 osôb. Núdzový stav bol vyhlásený na 30 dní.

Taktiež začali platiť ďalšie opatrenia súvisiace s vyhlásením núdzového stavu v ČR. Sú napríklad zatvorené posilňovne, sauny, knižnice a ďalšie spoločenská miesta. V obchodných centrách sú tiež uzavreté stravovacie kútiky, takzvané food Courty.

Koronavírusom COVID-19 sa vo svete nakazilo vyše 142-tisíc ľudí, zomrelo 5374 osôb, uzdravilo sa 70 920 ľudí. Česká republika momentálne hlási 120 osôb.

HSP