15.10.2022 18:06:32

Rusko navrhuje obmedzenie cien amerického LNG

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Pixabay)


USA by mali stanoviť cenový strop pre americký skvapalnený zemný plyn dodávaný do Európy, keďže americký plyn sa do Európy dodáva za ceny štyrikrát vyššie ako je cena pre domácu spotrebu, uviedol ruský vicepremiér Alexander Novak v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu. (hlavnespravy.sk/oilprice.com)Našim americkým partnerom by sme odporučili, aby stanovili určitý cenový strop pre zdroje, ktoré dodávajú do Európy. To len tlačí Európu k energetickej chudobe,” povedal ruský predstaviteľ, ktorý zastupuje krajinu na zasadnutiach OPEC+.

Novak v komentári k americkému návrhu na obmedzenie cien ruskej ropy potvrdil postoj Ruska, že nebude dodávať svoju ropu krajinám, ktoré sa k obmedzeniu cien pripoja, bez ohľadu na to, či bude limitom nedávno avizovaných 60 USD za barel.

Ide o zasahovanie do trhových nástrojov,” povedal Novak.

Sme pripravení spolupracovať so spotrebiteľmi, ktorí sú pripravení pracovať podľa trhových princípov.”

Začiatkom tohto mesiaca dosiahli veľvyslanci Európskej únie dohodu o uvalení nového balíka sankcií na Rusko vrátane zákazu námornej prepravy ruskej ropy do tretích krajín, pokiaľ sa ropa nepredáva pod alebo za určitý cenový strop.

Ministerstvo financií USA sa snaží vytvoriť trojfázový prístup k sankciám G7 a cenovým limitom na ruskú ropu, aby sa zachoval tok ruskej ropy a produktov – ale za nižšie ceny. Skupina najpriemyselnejších krajín G7 sa najprv zameria na ruskú ropu, potom sa v druhej fáze presunie na naftu. Nakoniec budú súčasťou tretej fázy produkty s nižšou hodnotou, ako napríklad ťažký benzín.

Niektoré krajiny EÚ tiež presadzujú obmedzenie cien zemného plynu. Napríklad belgický premiér Alexander De Croo uviedol, že EÚ by mohla zaviesť tvrdý strop na ruský plyn a flexibilný strop na dovoz LNG, ktorý by bol stále dostatočne vysoký na to, aby vývozcovia LNG mali motiváciu dovážať ho do Európy.

Európska komisia sa doteraz zdráhala navrhnúť strop ceny plynu práve pre obavy, že obmedzením ceny vývozcovia LNG jednoducho vynechajú Európu a predajú svoje náklady zákazníkom v Ázii.


Pozn. red. SRS: Odporúčame kliknúť aj na článok Macrona negatívne prekvapili ceny dodávateľov z USA.hlavnespravy.sk