04.8.2012 10:55:06

Rusko má viac atómových zbraní ako USA

Takéto údaje vyplývajú z dokladu, ktorý vypracoval Štokholmský medzinárodný inštitút pre otázky mieru (SIPRI). V arzenály všetkých atómových mocností sa dnes nachádza okolo 20,5 tisíca hlavíc, desatina z ktorých môže byť použitá v každej sekunde.
Podľa švédskych expertov lídrom je stále Rusko, k dispozícii má asi 11 tisíc hlavíc, z ktorých je asi 2,4 tisíca v bojovej pohotovosti. Na druhom mieste sú USA s cca 8 500 hlavicami (Pentagon udáva 5 113 kusov), pričom 2,1 tisíca ich je v bojovej pohotovosti.
Podľa týchto údajov sú zásoby ostatných krajín skromné. Francúzsko vlastní 300 atómových hlavíc, Čína 240 a Pakistan 110. Osmu atómových krajín uzatvára Izrael (nie je oficiálnym členom jadrového klubu) s 80 hlavicami.
Zaujímavé je, že oficiálne údaje sa až tak líšia od údajov švédskych vedcov. Napríklad USA oficiálne udávajú u seba len 882 bojových hlavíc v pohotovosti (na medzikontinentálnych balistických raketách, na balistických raketách ponoriek a na bombardéroch). Rusi zase hovoria o 521 bojových náložiach.
Švédski vedci hovoria, že na okamžité použitie má svet pripravených vyše 5 tisíc jednotiek atómových zbraní a ďalších cca 2 tisíc sa nachádza v stave zvýšenej bojovej pripravenosti.
x x x
„Bolo by zveličením tvrdiť, že znižovanie medzi USA a RF (Start3) sú pravým krokom na ceste atómového odzbrojenia keď plány rozvoja svojich atómových síl majú rozkalkulované na desaťročia a keď otázka atómovej modernizácie je jednou z priorít ich obrannej politiky“, - uvádza RIA Novosti jedného z vedúcich predstaviteľov SIPRI.
Pripomeňme, že podľa Start3 majú mať Washington a Moskva o 10 rokov menej ako po 1550 atómových hlavíc a po 700 rozmiestnených strategických nosičov.
(Pre Moskvu by to nemal byť problém pretože tento počet údajne nedosahuje ani dnes.)
Podľa vzgljad.ru, 7. jún 2011