04.8.2012 10:55:06

Rusko má na odpoveď USA päť rokov

Rusko musí byť pripravené na odvetu rozmiestnenia americkej PRO v Európe v roku 2017, vyhlásil zástupca ministra obrany RF Anatolij Antonov. Práve vtedy, podľa jeho údajov, začne Pentagon realizovať tretiu etapu vytvárania protiraketových systémov, čím sa v hrozbe ocitne efektivita nasadenia ruských strategických atómových síl.
Antonov zdôraznil, že Rusko nemá právo ignorovať ani prvé dve etapy. „Práve tie zakladajú modernizáciu americkej PRO. Navyše, nikto nepovedal, že nebude nasledovať aj piata, šiesta, siedma etapa“.
Takýto vývoj situácie je vraj pravdepodobný a ruský generálny štáb sa naň zodpovedne pripravuje. „O možných odvetných krokoch neraz dostatočne podrobne hovoril prezident RF“, - dodal Antonov.
„Existuje protiraketová obrana, v otázke ktorej sa s našimi americkými partnermi rozchádzame, - my tvrdíme, aby nelámali strategickú paritu, oni súhlasia, no napriek tomu pretláčajú svoju pozíciu“, - povedal vtedy Medvedev.
Prezident tiež dodal, že čas na riešenie ešte existuje. „Otázka je otvorená, musí byť vyriešená, dúfam, že v najbližších rokoch budeme schopní kráčať v jej duchu. Máme ešte päť – sedem rokov na prijatie konečných rozhodnutí. Ak sa nič nepodarí, začneme rozmiestňovať rakety. Nebude vyhnutia. Život je život“, - dodal.
Dni.ru, 2. máj 2012