07.3.2020 10:49:25

Rusko láka obyvateľov do arktických regiónov

Prezident Ruskej federácie (ilustračné foto)
Prezident Ruskej federácie (ilustračné foto)
(foto: SITA/AP/Sputnik,Kremlin-Aleksey Nikolskyi)


Rusko sa usiluje presvedčiť viac ľudí, aby žili v arktických oblastiach bohatých na energetické suroviny. Iniciatíva je súčasťou 15-ročného strategického plánu, ktorý podpísal ruský prezident Vladimir Putin. (HSP)

 Informovala o tom v piatok stanica Slobodná Európa s využitím spravodajstva tlačových agentúr AFP a Interfax.

Plán Kremľa s názvom „Základy štátnej politiky v Arktíde do roku 2035“ sľubuje peňažnú odmenu ľuďom, ktorí sa budú chcieť presťahovať do daných oblastí. Plán počíta tiež s rozvojom infraštruktúry v tomto environmentálne zraniteľnom teritóriu.

Hlavným cieľom je zlepšiť kvalitu života tamojšieho obyvateľstva a urýchliť ekonomický rozvoj pomocou zlepšenej infraštruktúry a technológií.

Predmetný región je dlhodobo hospodársky oslabenou časťou krajiny, sužovanou vysokou nezamestnanosťou a neuspokojivou kvalitou života, čo za uplynulých 20 rokov viedlo k odchodu množstva miestnych obyvateľov.

Plán vyzýva tiež na rozvoj vedeckých a inžinierskych riešení so zámerom „predchádzať poškodeniu infraštruktúry následkom globálnych klimatických zmien“, ktoré sa vyskytujú v severných zemepisných šírkach.

Arktický región si získava pozornosť aj zo strany iných štátov pre svoju strategickú vojenskú polohu a energetické zdroje.

Minulý rok v septembri sa stretli predstavitelia amerického ministerstva obrany so zástupcami ôsmich severských a pobaltských krajín, s ktorými rokovali o bezpečnostných otázkach a spolupráci v arktickej oblasti. Mocnosti si všímajú potenciál tohto regiónu ako zásobáreň prírodných a vodných zdrojov.

Čína v roku 2018 zverejnila svoju arktickú politiku, čím dala najavo záujem o tento región, hoci s ním nesusedí. Arktída zároveň predstavuje kratšiu námornú obchodnú rasu z Ázie do Európy, ktorú Peking nazýva „Polárna hodvábna cesta“.

HSP