21.3.2017 22:00:01

Rusko je druhé na svete v exporte slnečnicového oleja a siedme...

Rusko je už druhé na svete v exporte slnečnicového oleja, čomu napomohla jeho zvýšená produkcia, vyhlásil tajomník námestníka ministra poľnohospodárstva RF Sergej Levin.

„Rastlinné oleje a vôbec skupina olejnín sebavedome obsadila druhé miesto v štruktúre nášho poľnohospodárskeho exportu. Dnes sme na druhom mieste na svete v exporte slnečnicového oleja a v sójovom oleji na siedmom“, povedal Levin v Štátnej Dume.

Táto časť poľnohospodárskeho priemyslu je podľa neho lídrom rastu medzi všetkými odvetviami spracovateľského priemyslu. Objemy od roku 2013 po rok 2016 narástli o 130 % a dosiahli hodnotu 5,1 milióna ton. Produkcia slnečnicového oleja narástla o štvrtinu, sójového sa takmer zdvojnásobila, šrot a výlisky o 50 %.

Toto napomohlo značnému nárastu exportu rastlinných olejov až na vyše 2,1 milióna ton, prezradil predstaviteľ ministerstva. Zároveň dodal, že v ostatných rokoch je badať aj rast produkčných kapacít v priemysle olejov do 14,5 milióna ton ročne v roku 2016 oproti 10,6 milióna ton v roku 2013.

„Pri tom kapacity sú využité len na niečo vyše 60 %. Je to teda štrukturálna nerovnováha, pri ktorej kľúčovou úlohou odvetvia je vyrovnať prispôsobiť produkciu surovín kapacitám spracovateľov“, uzavrel Levin.

Podľa ria.ru, 21. 3. 2017