02.11.2018 12:23:52

Rusko, India a Irán predkladajú alternatívu Suezu

Portál Iarex venuje svoju pozornosť vytváraniu transportného koridoru Sever – Juh o dĺžke 7200 km, ktorý prepojí Indiu s Európou. Takže okrem novej hodvábnej cesty, ktorá spája Čínu s Európou sa objavuje ďalší moderný dopravný koridor, ktorý výrazne oslabuje možnosti USA a Západu kontrolovať vďaka Suezu ázijský obchod s Európou.

Rusi, Irán a Indovia sa v New Delhi dohodli o vytvorení tohto koridoru, ktorý prepojí Indický oceán, Perzský záliv, Irán, Rusko a Škandináviu. Transportný koridor bude smerovať z Perzského zálivu do iránskeho prístavu Bender Abas na pobreží Kaspického mora, odtiaľ bude transportný koridor smerovať do ruskej Astrachane a odtiaľ sa budú využívať ruské železnice až do Európy. Rusi už ukončili testy svojich železníc a v rokoch 2014 a 2017 sa ukázalo, že ruské železnice dopravný nápor zvládajú bez problémov.

Nová transportná línia umožňuje spojenie Indie s Európou a Centrálnou Áziou. Projekt pomáha i Rusku a Iránu, americké sankcie voči Iránu sa vďaka tomuto projektu značne oslabia. Rovnako sa oslabí možnosť Američanov vydierať ázijských partnerov hrozbami ohľadne Suezského prielivu, ktorý má veľký strategický význam. Koridor Sever-Juh bude mať nesmierne pozitívny vplyv aj na ekonomiku Afganistanu, ktorá sa potrebuje zbaviť škôd zapríčinených teroristami a Američanmi, tí už 17 rokov vedú neúspešne v Afganistane svoje vojenské operácie.

HSP, 2. 11. 2018, Iarex