14.8.2020 15:40:43

Rusko ekonomicky stabilné: Výška ruských hrubých medzinárodných rezerv prekročila hranicu 600 miliárd dolárov

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Napriek koronakríze a prudkému poklesu ceny ropy v posledných rokoch, centrálna banka Ruska (CBR) naďalej hromadila hotovosť vo svojich rezervách v tvrdej mene. Ruská federácia začala tento rok s rezervami vo výške 562,3 miliárd dolárov a za prvých osem mesiacov tohto roku sa jej k tejto sume podarilo pridať hodnotu tesne pod 40 miliárd dolárov. (HSP)Z toho sa v prvom augustovom týždni hodnota ruských rezerv zvýšila o 8,9 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 1,5 percenta, na 600,1 miliárd dolárov.

Nárast rezerv teší hlavne ekonómov. „Táto suma sa rovná 10 násobku ruského zahraničného dlhu, ktorý je okolo 60 miliárd dolárov,“ vyjadrila sa Natália Gurušinová, ekonómka spoločnosti VanEk. „Pôsobivý pokrok za posledných 15 rokov,“  dodala.

Moskva sa v posledných rokoch agresívne postavila proti nákupu doláru a sústreďovala sa namiesto toho na kupovanie zlata, eura a juanu.

Aktuálny rast medzinárodných rezerv je spôsobený pozitívnymi zmenami výmenného kurzu a zvýšeným nárastom cien zlata, ktoré tento týždeň prevýšili 2000 dolárov za uncu.

Od roku 2007 Ruská centrálna banka masívne nakupuje zlato a systematicky tak zvyšuje svoje zásoby cenného kovu. Dnes tvoria ruské zásoby zlata približne štvrtinu celkového objemu medzinárodných rezerv krajiny.

Ruský minister financií Anton Siluanov pre médiá vysvetlil, že ruské financie „preukazujú vysokú úroveň stability v ekonomike“. Dodal, že medzinárodné ratingové agentúry stanovili pozitívny úverový rating Ruska na investičnej úrovni. Prognóza Ruska zostáva veľmi stabilná a tým sa krajina pod vedením Vladimíra Putina stáva zaujímavým a veľmi príťažlivým cieľom mnohých investorov.

Andrea Lopatková (HSP)