12.6.2017 11:22:41

Rusko dnes slávi štátny sviatok Deň Ruska

 

Rusi si tento sviatok pripomínajú už 27-krát, no do duší Rusov sa zakorenil až v ostatných rokoch.

 

„Svojím“ sa tento sviatok stal až po Kryme, keď sa väčšina zmierila aj s trikolórou (farby cárskeho Ruska boli biela, zlatá a čierna).

Čo sa vlastne stalo 12. 6. 1990? Zjazd ľudových zástupcov Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky vtedy prijal „Deklaráciu o štátnej suverenite RSFSR“, čo sa však donedávna vnímalo ako hanba, chyba a tragický dokument tisícročných ruských dejín. Nový parlament jednej z najväčších súčastí Ruska (vtedy nieslo názov ZSSR) sa fakticky postavil za zničenie štátu, ktoré sa nakoniec po poldruha roku i udialo.

Čiže 12-ty jún 1990 netreba len velebiť, dá sa o ňom aj trúchliť. Veď sviatok bol ustanovený pri najväčšom chaose ako sviatok „Deň prijatia Deklarácie o štátnej suverenite RF“. Ľud si ho nazval Dňom nezávislosti a tak o ňom písali aj niektoré vtedajšie liberálne médiá (iné vtedy vlastne ani neexistovali), ktoré sa chceli opičiť po najväčšom americkom sviatku Dňu nezávislosti, ktorý sa slávi 4. júla.

Samozrejme, že v ruskom prostredí to vyvolávalo sarkastickú otázku – nezávislosti od koho, pretože ľudia veľmi rýchlo pochopili, že to bola nezávislosť od sociálnych vymožeností, od pokojného štýlu života, od ruských krajín, ktoré sa stáročiami zhromažďovali. Čiže vtedy sa naozaj nebolo čomu radovať.

Od tohto tisícročia sa tento sviatok postupne odpútaval od udalosti rokov 1990 – 1991. V roku 2002 ho Vladimír Putin premenoval na Deň Ruska, čím z názvu odobral to, čím sa pýšiť nedá.

Deň Ruska sa tak opäť vrátil k Rusku tisícročnému, večnému.

V. Mikunda s využitím vz.ru, 12. 6. 2017