15.2.2018 09:51:41

Rusko ďakuje Slovensku za reakciu na rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru

Rada federácie ruskej Dumy pošle poďakovanie svojim slovenským kolegom za ich postoj voči rozhodnutiu MOV. Príslušný návrh predložila predsedkyňa Rady federácie Valentina Matvijenková.

Národná rad SR vyjadrila svoj nesúhlas so zákazom štartu Rusov na Olympijských a Paralympijských hrách v Pjongčangu. Skupina vyše 50 poslancov NR SR zaslala minulý týždeň otvorený list Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV), v ktorom ho žiada, aby prestal s politizáciou športu a prehodnotil svoje rozhodnutie o zákaze ruských športovcov štartovať na olympiáde, píše Federaľnoje agenstvo novostej.

Keďže OH sú celosvetové a sú súťažou národných tímov, vyzývame všetky demokratické parlamenty, aby sa k našej výzve pripojili,“ uvádzajú poslanci v liste, pod ktorým sú podpísaní zákonodarcovia zo Smeru, SNS, Mostu-Híd, ale aj opozičných strán ako SaS, hnutia Sme rodina a OĽaNO.

Poslanci tiež kritizovali rozhodnutie, podľa ktorého ruskí športovci môžu štartovať na svojom podujatí v marci len pod neutrálnou vlajkou. Iniciátor listu Ľubomír Petrák povedal, že MOV zatiahol do športu politiku.

Počas zasadnutia Rady federácie v Moskve sa senátor Vjačeslav Timčenko poďakoval svojim slovenským kolegom a povedal, že si zaslúžia vďaku a rešpekt. Matvijenková sa zase ponúkla, že im pošle oficiálne poďakovanie.

“Myslím si, že bude správne, ak slovenskému parlamentu a jeho poslancom pošleme za členov Rady federácie slová vďačnosti za ich solidaritu a spravodlivosť a odovzdáme im našu vďaku za všetkých,” povedala Matvijenková.

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin označil rozhodnutie MOV, o zákaze štartu ruských pretekárov za politicky motivované. Povedal, že Rusko bude pokračovať v spolupráci s MOV a WADA na “odstránení skutočných problémov, ktoré reálne existujú”.

HSP, 15. 2. 2018