29.7.2020 15:03:18

Rusko chce do 10. augusta schváliť vakcínu proti novému koronavírusu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Rusko plánuje do 10. augusta schváliť vakcínu proti novému koronavírusu. Ako prví by mali dostať vakcínu z dielne moskovského inštitútu zdravotníci z „prvej línie“. Ruskí predstavitelia pre CNN potvrdili, že použitie prvej vakcíny proti koronavírusu na svete chcú schváliť do 10. augusta. (HSP)

 Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu RDIF, ktorý financuje výskum spojený s vakcínou, prirovnal začatie očkovania k vypusteniu prvej vesmírnej družice Sputnik 1 z roku 1957. „Američania boli prekvapení, keď počuli pípanie Sputnika a teraz nastala rovnaká situácia. Rusko bude prvé,“ vyhlásil.

Rusko však nezverejnilo žiadne vedecké dáta z výskumu látky a mnohí odborníci sa preto obávajú bezpečnosti a efektivity jej použitia. Takisto upozornili, že testovanie na ľuďoch nie je dostatočné. Zatiaľ čo na svete je veľa vakcín v tretej fáze testovania, ruská látka ešte neprešla ani druhou fázou, ktorú chcú dokončiť 3. augusta. Následná tretia fáza by sa podľa výskumníkov mala uskutočniť paralelne s očkovaním zdravotníkov.

Rusi tvrdia, že sa im podarilo priniesť vakcínu rekordne rýchlo, pretože ju modifikovali z už existujúcej verzie proti iným chorobám. Tamojšie ministerstvo obrany vyhlásilo, že ako dobrovoľníci testovania na ľuďoch poslúžia vojaci. Riaditeľ projektu Alexander Ginsburg pre CNN potvrdil, že on sám už dostal vakcínu.

SITA/HSP