09.8.2018 05:14:59

Rusko by nemalo súhlasiť so všetkým, na čom sa dohodne porušovateľ ústavy v Belehrade s Prištinou

Srbský prezident Aleksandar Vučić svojimi vyhláseniami na tému „riešenia kosovskej otázky“ priamo porušuje ústavu štátu, koná proti vôli väčšiny občanov i Srbskej pravoslávnej cirkvi a taktiež vyzýva „rozdeliť si majetok“, povedal vedecký pracovník Inštitútu európskych výskumov v Belehrade doktor politológie Stevan Gajič.

Koncom júla Vučić v rozhovore pre chorvátsky Globus vyhlásil, že vraj „všetci Srbi vedia, že sme prišli o Kosovo, no ja urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som vrátil to, čo je možné vrátiť naspäť“.

Po tomto vyhlásení prišla srbská verejnosť k záveru, že prezident pripúšťa rozdelenie Kosova a Metochije medzi Srbov a Albáncov podľa etnických hraníc. Takže najprv agresívna časť kosovských Albáncov za pomoci Západu vyženie z Kosova a Metochije drvivú väčšinu Srbov, ktorým nie je umožnené vrátiť sa naspäť, a ak, tak len za cenu ohrozenia života a zdravia, a potom sa bude srbská kolíska deliť podľa etnických hraníc?

Vučić sa tiež pokúsil zastrašovať svojich spoluobčanov vyhlásením, že ak Srbsko nebude súhlasiť s rozdelením Kosova a Metochije, tak o 40 rokov bude musieť brániť svoje južné mesto Vranje, ktoré je však ohrozované už teraz masovým skupovaním bytov Albáncami za kapitál nezriedka veľmi pochybného pôvodu.

Stevan Gajič hovorí: „Všetci naši nepriatelia, vidiac signál slabosti, sa aktivizovali, a teraz, keď je aukcia otvorená, každý chce uchmatnúť čím viac srbskej zeme. Myslím si, že Srbsko sa stretne so všemožnými formami separatizmu a s územnými nárokmi susedných štátov.“

Gajič tiež zdôraznil, že „netreba ako mantru opakovať to, že Rusko bude súhlasiť so všetkým, na čom sa dohodnú Belehrad a Priština, pretože v Belehrade sedí prezident, ktorý si uzurpoval svoju funkciu, ktorý porušuje ústavu  a ktorý dopúšťa možnosť priameho zrušenia srbskej štátnosti cez priznanie oddelenia časti jej územia“.

Vladimír Mohorita

HSP, 9. 8. 2018