17.3.2017 12:00:26

Rusko a Čína vytvoria menovú alianciu na zvrhnutie dolára

 

Otvorenie zahraničného predstaviteľstva Banky Ruska v Číne sa stalo ďalším krokom na vytvorenie aliancie Moskvy a Pekingu, ktorý má oslabiť úlohu amerického dolára vo svetovom finančnom systéme, píše dnes South China Morning Post.

 

Slávnostného podujatia, ktoré sa konalo 16. 3. Sa zúčastnil veľvyslanec RF v Číne Andrej Denisov, námestník predsedu Centrálnej banky RF Dmitrij Skobelkin a námestník predsedu Národnej bany ČĽ I Gan.

O predstaviteľstve Skobelkin povedal, že „je to nástroj, ktorý je povolaný chrániť záujmy bánk a finančných inštitúcií, vstupujúcich na trh Číny, ktorý je zároveň povolaný urobiť Rusko pre čínskych investorov príťažlivejšie“.

D. Skobelkin tiež prezradil, že Banka Ruska a Národná banka ČĽR v blízkej budúcnosti podpíšu memorandum o burzovom obchode so zlatom. „Čínska strana potvrdila záujem podpísať tento dokument v najbližšom čase“, dodal a informoval, že memorandum je dnes už prakticky hotové a že čoskoro sa bude môcť realizovať.

Čínske noviny uvádzajú, že otvorenie tohto ruského predstaviteľstva je súčasťou širokej dohody o upevnení hospodárskych vzťahov medzi Čínou a Ruskom na pozadí sankcií zavedených proti Moskve. Čínske noviny poznamenali, že jedným z najbližších krokov sa stane rozmiestnenie ruských štátnych dlhopisov v juane. Moskva a Peking sa tiež dohodli, že v máji tohto roku sa na finančných trhoch objavia dlhopisy nominované valutami oboch štátov, čo mnohí považujú za pokus „zvrhnúť“ dolár, poznamenáva čínsku list.

Podľa finobzor.ru, 17. 3. 2017