24.2.2021 10:33:37

Rusko a Bielorusko sa dohodli na výhodnom tranzite ropných produktov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: globallookpress.com)


Keď nejde hora k Mohamedovi… no veď viete. Samotná centrála v Bruseli a niektoré členské štáty únie mimoriadne aktívne presadzujú sankčnú vojnu s Ruskom a ďalšími krajinami a snažia sa maximálne zhoršiť s nimi vzťahy. Táto akcia vyvoláva prirodzenú reakciu, keď dotknuté štáty sú nútené obmedziť spoluprácu s členskými štátmi EÚ a naopak zintenzívniť ju medzi sebou. Následne vzniká paradoxná situácia, keď agresivita a nevraživosť štátov EÚ bumerangom  tieto samotné štáty poškodzuje. (zemavek.sk)

 Najaktívnejšími zástancami rušenia všetkých vzťahov s Ruskom sú pobaltské štáty a Poľsko. Vyzývajú, aby EÚ čo najviac poškodzovala Rusko a stále uvaľovala na neho sankcie, rovnako aj na Bielorusko. V Minsku a Moskve sa teda logicky rozhodli, prečo by pomáhali zarábať tým štátom, ktoré sa snažia poškodiť Rusko a Bielorusko a naopak vyhadzovať peniaze do vzduchu, aby sa vo Vilniuse, Rige, Tallinne a Varšave tešili? Je to totálne nelogické a v dvoch susedných slovanských krajinách sa rozhodli, že situáciu napravia.

Odteraz Bielorusko maximálne obmedzí tranzit svojich ropných produktov cez pobaltské prístavy a bude ich distribuovať do celého sveta cez prístavy ruské. Čiže milióny eur ročne na tomto biznise už nebudú zarábať tak ako predtým pobaltské štáty, ale ruskí priatelia a partneri. Ako sa hovorí, nič osobné, iba biznis. V budúcnosti, ak v pobaltských štátoch nezmúdrejú, Bielorusko mieni úplne zrušiť tranzit svojich tovarov cez pobaltské prístavy a distribuovať ich iba cez ruské. Je to úplne logické.

Rusko a Bielorusko 19. februára podpísali vzájomne výhodnú zmluvu o tranzite bieloruských ropných produktov cez ruské prístavy. Uzavreli dohodu na obdobie r. 2021 – 2023 o tranzite vyše 9,8 miliónov ton nákladu ročne cez prístavy v Baltskom mori. Ide hlavne o mazut, benzín a oleje, vyrobené v bieloruských, ropu spracovávajúcich závodoch. A v čom je fígeľ, v čom je obojstranná výhoda? Ruské prístavy získali veľmi lukratívne mnohomiliónové zákazky a Moskva bieloruským partnerom poskytla značné zľavy za tranzit. Nuž a pobaltským prístavom Litvy, Estónska a Lotyšska zostali iba oči pre plač. Potrebovali to?

Bieloruský minister dopravy a komunikácií Alexej Avramenko a jeho ruský kolega Vitalij Saveľjev podpísali medzivládnu dohodu o spolupráci v oblasti dodávok a tranzitu bieloruských ropných produktov do tretích štátov cez ruské prístavy v Baltskom mori. Do prístavov sa budú prevážať po železnici, dopravné prostriedky poskytne ruská strana. Na obdobie platnosti dohody sa ceny meniť nebudú, čo zabezpečí stabilitu a priezračnosť dohody. Prvé bieloruské tovary cez ruské prístavy začnú distribuovať už o pár týždňov.

Ruský minister podpísanie dohody označil za historickú udalosť. Podčiarkol, že ceny na služby pre bieloruských dodávateľov v ruských prístavoch budú oveľa nižšie, ako v pobaltských štátoch. „Všetky ruské subjekty pristúpili na značné zľavy v súvislosti s rozsahom dodávok bieloruských partnerov,“ podotkol Vitalij Saveľjev. „Sme presvedčení, že dohoda bola podpísaná k spokojnosti oboch strán a prinesie úžitok ako pre Rusko, tak aj pre Bielorusko,“ cituje ruského ministra bieloruská informačná agentúra BELTA.

Skrátka, keď nejde hora k Mohamedovi, ide Mohamed k hore. Keď USA a EÚ pokračujú v nepriateľskej nevraživej politike voči niektorým štátom a snažia sa ich maximálne poškodiť, je logické, že tie štáty budú viac spolupracovať medzi sebou a navzájom si pomáhať a naopak budú obmedzovať spoluprácu s tými, ktorí sa ich snažia poškodiť. Prečo by dávali zarábať nepriateľom? Radšej si navzájom pomôžu s priateľmi. Je to logické, ibaže v USA a EÚ niektorí politici nerozmýšľajú hlavou.


 

Zdroje:

(1) Соглашение о перевалке белорусских нефтепродуктов через российские порты подписано в Москве, BELTA, 19.2.2021

(2) Москва и Минск подписали соглашение о перевалке белорусских нефтепродуктов, Korabel, 19.2.2021

(3) Беларусь готова обсуждать переориентацию экспорта калийных удобрений через российские порты – Авраменко, Vesti24, 19.2.2021

(4) Россия и Белоруссия договорились о перевалке нефтепродуктов через морские порты, Взгляд, 19.2.2021

(5) Москва и Минск подписали соглашение о перевалке белорусских нефтепродуктов через российские порты, Kommersant, 19.2.2021


 

Eugen Rusnák (zemavek.sk)