04.8.2012 10:55:06

Rusko – už v lete ako prvá krajina s tankom 5. pokolenia?

K dnešnému dňu je ruský tank T-90 komerčne najúspešnejším tankom sveta. Na export už bolo vyrobených takmer 1000 kusov. Jeho najväčšími odberateľmi sú India, Alžírsko, predbežné kontrakty sú dohodnuté s Turkmenistanom, Lýbiou a so Saudskou Arábiou.
V samotnej ruskej armáde je okolo 500 tankov T-90A. A spolu s modernizovanou verziou tanku T-72 (T-72BA) tvoria základ ruských tankových vojsk. T-72BA má zdokonalený systém riadenia paľby, zosilnené dno proti mínam (doplnená pancierová platňa pod vodičom), unifikovanú pohonnú jednotku a motora s tankom T-90A a celkovo zosilnenú pancierovú ochranu.
Napriek všetkým týmto modernizáciám ruská armáda je sústredená na prísun prvých tankov 5. pokolenia T-95 (pracovne aj ako „objekt 195“). Rozpracúva sa už niekoľko rokov, ale informácií o ňom je ako šafránu.
Čo o ňom prezradil generálny direktor UVZ (ural-vagon-zavodu), ktorý tento tank rozpracúva?
- Žiaľ máme nejaké problémy s dodávateľmi zariadení. Niektorí nestačia nielen termínmi, ale ani kvalitou. Stav preto riešime vlastnými silami – naši inžinieri a technici konštruujú nové uzly i agregáty ... Ak nám to vláda povolí, tak prvý vzor nového tanku predstavíme už v lete na zbrojárskej výstave v Nižnom Tagile. Charakteristiky nesmiem prezradiť, hádam iba toľko, že sa nám do bodky podarilo splniť všetky technické požiadavky vojakov.
Ak bude T-95 v Nižnom Tagile naozaj predvedený, tak Rusko sa stane prvou krajinou sveta, ktorá zvládla technológiu výroby tanku 5. pokolenia. Jednoznačne tým budú prekonaní všetci konkurenti i protivníci.
Napriek všetkému niektoré informácie o T-95 vraj predsa len unikli. S vysokou mierou pravdepodobnosti bude jeho hmotnosť okolo 55 ton, veža bude bez posádky, hlavnou zbraňou bude 152 mm kanón, z ktorého sa bude dať odpaľovať nielen štandardná munícia, ale aj riadené rakety.
V podmienkach znižovania počtov techniky v tankových vojskách z vyše 20 tisíc jednotiek do niečo nad 2 tisíc v bojovej zostave a 5 – 6 tisíc v zálohe naberajú kvality každej jednotlivej mašiny nebývalý význam. Presne tak isto ako aj vycvičenosť každej jednej posádky. Niektorí odborníci v tejto súvislosti zdôrazňujú, že od úspechu s T-95 vo veľkej miere závisí úspech celého reformačného procesu ruskej armády.
Podľa RIA Novosti z 25. marca 2010