22.3.2018 09:40:07

Ruskí diplomati: Predložte dôkazy, alebo sa ospravedlňte

Portál RusVesna uviedol informácie o zmene rétoriky ruských diplomatov na adresu Američanov a Britov. Na ničím nepodložené tvrdenia o účasti Ruska pri útoku na bývalého špióna GRU Skripľaka, ruskí diplomati doslovne uviedli: “Nemôžeme nereagovať na vyhlásenia, ktoré zazneli z Bieleho domu zo dňa 21. 3. 2018, pri ktorých Američania hrozia že je potrebné priviesť Rusko k zodpovednosti za nezákonné aktivity v súvislosti s otrávením Skripaľa. Požadujeme preto od amerických a britských partnerov odpovede na nasledujúce otázky:”

1. Kde sa nachádza Skripaľ a jeho dcéra?

2. Na akom základe Briti nepovoľujú ruským diplomatom v Londýne stretnúť sa s ruskou občiankou?

3. Ako je možné, že oficiálny predstaviteľ Scotland Yardu uviedol, že vyšetrovanie ohľadne otrávenia Skripaľa bude trvať ešte niekoľko mesiacov, no niektorí britskí a americkí politici tvrdia, že vinní sú Rusi a navyše bez súdu, ktorý by dokázal ruskú vinu?

4. Prečo Briti neodovzdali pri narušení Konvencie o chemických zbraniach Rusku žiadne informácie a podklady pre analýzu látky, ktorá otrávila Skripaľa? Kedy začnú Briti konečne plniť body uvedenej Konvencie?

5. Kedy USA prestanú porušovať Konvenciu o chemických zbraniach a rovnako ako Moskva a Damask aj Washington začne likvidovať svoje zásoby chemických zbraní?

6. Prečo USA a Veľká Británia nedodržujú Konvenciu o chemických zbraniach?

7. Môže Washington dokázať, že nemá technické možnosti na to, aby vytvoril bojové otravné látky, z ktorých vývoja a držania obviňuje Moskvu, vrátane látky, ktorá otrávila Skripaľa?

Ruskí diplomati potom uviedli, že už sa musí skončiť s hysterickým démonizovaním Ruska, vyhrážok na adresu ruských diplomatov, pričom Američania sa pripravujú na ďalšie vyhostenie ruských diplomatov. Američania si zvykli obviňovať Rusko zo všetkých smrteľných hriechov. Možno sa čoskoro dočkáme, že ruskí diplomati sú vinní aj za sneženie vo Washingtone a New Yorku.

Prvú skupinu ruských diplomatov vyhostil odchádzajúci americký prezident Barack Obama, z jeho strany už išlo len zúrivý a nenávistný krok “chromej kačice”, ktorá odchádzala na smetisko dejín. Donald Trump tvrdil, že počas jeho prezidentského obdobia bude všetko inakšie, ukazuje sa však že je pod tlakom a protitrumpovská opozícia sa zo všetkých síl snaží polarizovať rusko-americké vzťahy

Rusi potom označili americkú hovorkyňu Nauertovú za nedôveryhodnú osobu. Nauertová nie je odborníčkou na chemické zbrane, jej vystúpenia majú primitívne propagandistický charakter a už sa dokázala etablovať do pozície neobmedzeného vyšetrovateľa a sudcu v jednej osobe, ktorý aj bez súdu a dôkazov rovno vynáša obvinenia.

Rusi, ktorí žijú v demokratickej krajine nie sú na takéto maniere (sudca, vyšetrovateľ, kat, v jednej osobe ktorý porušuje prezumpciu neviny a znásilňuje medzinárodné právo), zvyknutí, neokoloniálne maniere nech skúšajú americkí partneri na iných. Rusi takisto položili otázku, ako by Američania reagovali, keby ruskí diplomati a politické elity začali s výrokmi, že je potrebné potrestať USA za porušovanie medzinárodného práva.

Na záver ruskí diplomati uviedli, že požadujú od Američanov (a rovnako aj od Britov) relevantné dôkazy, ako to býva zvykom v normálnych krajinách a pri normálnych rozvinutých bilaterálnych vzťahoch. Ak dôkazy západní partneri nedokážu predložiť, očakávajú Rusi, že sa západní partneri ospravedlnia.

Američania a Briti samozrejme žiadne relevantné dôkazy nemajú a ani nebudú mať. Celá Skripaľova otrava je zinscenovaná časťou antiruských elít v americkom a britskom tábore s cieľom čo najviac vyhrotiť vzťahy medzi Ruskom a Západom. Je evidentné, že už tieto západné elity, ktoré strácajú svoje pozície, vo svojej vlastnej bezmocnosti zašli až tak ďaleko, že súčasťou ich politickej agendy sa stáva najprimitívnejšia goebbelsovská propaganda najhrubšieho zrna.

Čo sa však stane, keď už Rusov prestane baviť nechať sa primitívne urážať  politickým marginálom a siahnu k rozhodným krokom?

HSP, 22. 3. 2018