17.3.2020 12:19:20

Ruskí a českí vedci vyvinuli prístroj na ochranu úrody pred znečistením chemikáliami

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: TASR-Roman Hanc)


Rýchly rozbor chemického zloženia pôdy dokážu urobiť farmári s pomocou nového zariadenia vedcov z Tomskej polytechnickej univerzity a ich českých kolegov. Zariadenie umožní online kontrolu obsahu pesticídov v pôde, aby zabránili zbytočnému obsahu chemikálií v poľnohospodárskej produkcii. Výsledky výskumu zverejnili v magazíne Talanta. (HSP)

 Bezpečnosť potravín je podľa autorov vynálezu globálnou výzvou pre ľudstvo. Je potrebné kontrolovať, nielen samotnú výrobu a kvalitu produkcie, ale tiež použitie pesticídov v poľnohospodárstve.

Tomskí odborníci vyvinuli spolu s kolegami z pražskej Vysokej školy chemickotechnologickej prístroj, ktorý zisťuje obsah pesticídov v pôde takmer v reálnom čase. S jeho pomocou budú farmári môcť stále monitorovať koncentráciu pesticídov v pôde, čo umožní rýchlejšie prijať rozhodnutie o zvýšení alebo znížení dávky chemikálií na konkrétnom mieste.

Docent Výskumnej školy chemických a biomedicínskych technológií Tomskej univerzity Pavel Postnikov oznámil, že senzory vyrobili z optického vlákna, dosť jednoduchého a lacného materiálu, ktorý sa používa na vysielanie dát v podobe svetelných impulzov.

Odstránili sme časť plášťa vlákna a potom natreli toto miesto pomocou magnetrónu rozstrekovača veľmi tenkou aktívnou vrstvou zlata veľkostí 20 nanometrov. Práve tam vzniká účinok plazmovej rezonancie, čo je zdroj analytického signálu,vysvetlil expert.

Vedec vysvetlil, že v dôsledku rezonancie vyžaruje vrstva zlata svetlo. Optické vlákno vysiela dáta na špeciálny počítač, ktorý registruje počet signálov úmerne obsahu pesticídov.

 

Globálna misia

Počítať molekuly pesticídov umožňuje špecifická kovoorganická kostra vypestovaná na povrchu zlata z matricového roztoku. Mriežka kostry s okami určitej veľkosti prepustí ku zlatej vrstve len molekuly pesticídov.

Toto modifikované vlákno môže byť v budúcnosti umiestnené na poli. Dokáže stále prijímať signál o prítomnosti pesticídov a ukazovať výsledky tiež na kompaktnom mobilnom prístroji,povedal Pavel Postnikov.

Autori vynálezu si myslia, že hlavná prednosť navrhnutého designu senzorov spočíva v jednoduchých materiáloch, citlivosti, selektívnosti, a tiež možnosti stále pracovať v reálnom čase. Za svoju globálnu misiu považujú vedci vývoj technológie, ktorá umožní pokrok v inteligentnom poľnohospodárstve.

 

HSP