13.1.2019 12:03:00

Ruské vojenské námorníctvo chce zaradiť do bojovej služby až 32 poseidonov

Vojenská námorná flotila RF chce v budúcnosti zaradiť do bojovej služby až 32 strategických ponorkových torpéd Poseidon. V sobotu 12. januára to uviedli ruské médiá s odvolaním sa na zdroj v obranno-priemyselnom komplexe.

Podľa slov agentúrneho zdroja sa predpokladá, že po dve ponorky, nosiče Poseidonov, sa dostanú do Severnej a Tichooceánské flotily. Každá ich ponesie maximálne osem, uviedol.

“To znamená, že počet Poseidonov v bojovej službe môže dosiahnuť 32 kusov,” vysvetlil zdroj.

Drony Poseidon, ktoré budú umiestnené na jadrových ponorkách, patria k takzvanému oceánskemu viacúčelovému systému. V máji bolo uverejnené, že takéto prístroje budú schopné niesť jadrovú bojovú hlavicu s kapacitou až 2 Mt. Práce na Poseidone sú zaradené do štátneho programu na roky 2018-2027. Pred ukončením programu má byť prístroj odovzdaný vojenskému námorníctvu.

Poseidon má atómový pohon, čo znamená, že dokáže plávať pod vodou prakticky neobmedzený čas a môže ľubovoľne dlho manévrovať. Ide o robotickú rýchlu ťažko zachytiteľnú ponorku, ktorá dokáže niesť torpéda s jadrovými hlavicami, alebo konvenčnú bojovú hlavicu.

Rýchlosť Poseidona dosahuje 70 uzlov, Američania nemajú žiadnu zbraň, ktorá by dokázala Poseidon dostihnúť. Poseidon unikne ponorkám i torpédam, dokáže operovať v hĺbke 1 km, táto hĺbka je nedosiahnuteľná pre americké ponorky a zbraňové systémy. Pritom platí, v čím väčšej hĺbke Poseidon vybuchne, tým väčšia vlna cunami vznikne. Cunami dokáže zničiť nielen americké pobrežie s celou infraštruktúrou, ale ak vybuchne v blízkosti vojenskej skupiny na čele s lietadlovou loďou, pravdepodobne potopí celú skupinu. Na Západe už Poseidon označili za torpédo Apokalypsy.

HSP, 13. 1. 2019, Sputnik