01.6.2020 12:04:58

Ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo v krajine prvý liek proti COVID-19 – preparát „Aviphavir“

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Prvý liek v Rusku proti COVID-19 – preparát „Aviphavir“ schválilo ministerstvo zdravotníctva. Tento preparát vznikol vďaka spolupráci Ruského fondu priamych investícií a spoločnosti „Chimrar“ a bol vytvorený na základe japonského lieku „Phavipiravir,“ ktorý sa používa na liečenie chrípky. (HSP)Tento preparát bol zaradený do Štátneho registra liečivých preparátov a informácia o tom bola zverejnená na príslušnom portáli Rosminzdravu (ruského ministerstva zdravotníctva).  Podľa odborníkov sa tento prostriedok dostane do ruských nemocníc a ďalších zdravotníckych zariadení 11. júna, číže už o desať dní.

Kompetentní vysvetlili, že daný preparát aspoň zatiaľ nebude vo voľnom predaji a bude distribuovaný iba do zdravotníckych zariadení, aby sa čo najskôr dostal do rúk tým najpovolanejším – lekárom, ktorí poskytnú pacientom najkvalitnejšiu a rýchlu pomoc.

Odborníci sa zhodujú v mienke, že efektivita daného preparátu je vyše 80 percent. Podotýkajú, že „Aviphavir“, okrem iného, umožňuje značne znížiť obdobie ochorenia – z 9 na 4 dni. Ruskí vedci pokračujú v práci nad výrobou aj ďalších preparátov.

Eugen Rusnák (HSP)