15.4.2018 12:15:29

Ruské ministerstvo zahraničných vecí chce vedieť, prečo OPCW nevzalo do úvahy švajčiarske informácie v kauze Skripaľ

Moskva sa obrátila na Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so žiadosťou o vysvetlenie, prečo nebola zohľadnená informácia laboratória vo švajčiarskom meste Spiez, ktorá sa týka kauzy otravy bývalého plukovníka GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie. V sobotu to vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. 

Ako podotkol Lavrov, podľa informácií švajčiarskeho centra počas útoku v Salisbury mohla byť použitá chemická látka BZ, ktorá bola vo výzbroji Spojených štátov a Británie.

“Obraciame sa k OPCW s otázkou, prečo informácia, ktorá odráža závery odborníkov z laboratória v meste Spiez, bola úplne ignorovaná v záverečnej správe,” povedal Lavrov na zasadaní ruského think tanku Rady pre zahraničnú a obrannú politiku. Takto Lavrov komentoval zverejnenú správu OPCW.

“Ak samozrejme OPCW bude popierať samotný fakt využitia laboratória v meste Spiez, tak toto vysvetlenie si s veľkým záujmom vypočujeme,” dodal ruský minister.

Laboratórium v Spiez 27. marca dokončilo analýzu vzoriek, ktoré získala OPCW v Salisbury.

“Na základe znaleckého posudku boli vo vzorke objavené stopy toxickej chemickej látky BZ a jej prekurzory, ktoré podľa Dohovoru o chemických zbraniach spadajú do druhej kategórie chemických zbraní. BZ je nervová látka, ktorá dočasne paralyzuje človeka. Psychotoxický účinok nastáva počas 30-40 minút po jej aplikácii a trvá najviac štyri dni. Táto látka je vo výzbroji ozbrojených síl USA, Veľkej Británie a ďalších krajín NATO. V Sovietskom zväze alebo Rusku sa práce na tejto chemickej zlúčenine nevykonavali, “citoval Lavrov správu laboratória, ktorú poslali do OPCW. 

HSP, 15. 4. 2018