26.6.2020 15:25:41

Ruské ministerstvo zahraničia: RF a USA sa dohodli na usporiadaní stretnutia expertov, ktorých témou budú vojenské doktríny

Budova Ministerstva zahraničných vecí RF
Budova Ministerstva zahraničných vecí RF
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


Ruskí a americkí experti usporiadajú niekoľko stretnutí, ktorých témou budú vojenské doktríny a otázky verifikácie. Dohodu dosiahli na konzultáciách ohľadom otázok strategickej stability vo Viedni. Informovala o tom hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. (HSP)„Počas konzultácií vo Viedni sa dohodlo usporiadanie stretnutia expertov na tému vojenských doktrín a jadrových stratégií, a to vrátane otázok spojených s používaním jadrových zbraní. Ďalšou perspektívnou témou je prerokovanie otázok verifikácie a transparentnosti. V rámci toho sa očakáva porovnanie zodpovedajúcich prístupov strán a očakávajú sa pokusy nájsť možnosť na ich zlúčenie, uviedla Zacharovová na briefingu vo štvrtok.

Uviedla, že ide o „neľahkú úlohu“, pretože názory krajín na tento blok otázok sa veľmi líšia.

„Strany sa tiež dohodli, že vykonajú expertné preskúmanie otázok, ktoré sú spojené so všetkými typmi zbraní, ktoré sú schopné riešiť strategické úlohy a ovplyvňujú strategickú stabilitu. Ide o tie prostriedky, na ktoré sa v súčasnosti nevzťahujú žiadne obmedzujúce medzinárodné režimy. Rusko je otvorené k pokračovaniu strategického dialógu, má v úmysle budovať ďalšie vzťahy so Spojenými štátmi v oblasti kontroly zbraní na základe prísnej parity a na základe zásady vzájomného posudzovania záujmov a starostí oboch strán, uviedla Zacharovová.

 

Rokovania vo Viedni

V hlavnom meste Rakúska prebehli v dňoch 22. a 23. júna rokovania o strategickej stabilite. Strany diskutovali o otázke predĺženia Zmluvy o obmedzení strategických útočných zbraní (START III), ktorú uzavreli v roku 2010 a vyprší vo februári roku 2021, ďalej strany prerokovali podporu stability a predvídateľnosti v súvislosti s ukončením Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF).

Na čele ruskej delegácie stál námestník ministra zahraničia RF Sergej Rjabkov, zatiaľ čo americkú stranu zastupoval osobitný zástupca prezidenta USA pre kontrolu zbrojenia Marshall Billingslea. Konzultácie trvali okolo desať hodín.

Predchádzajúce dvojstranné rokovania ohľadom strategických otázok prebehli 16. januára tohto roku, potom konzultácie pozastavili, a to kvôli vypuknutiu pandémie covid-19. Očakávalo sa, že jedným z kľúčových tém rokovaní bude otázka predĺženia Zmluvy o obmedzení strategických útočných zbraní (START III). Pred začatím týchto konzultácií vyhlásil Sergej Rjabkov, že Moskva pozitívne hodnotí obnovenie kontaktov medzi dvoma stranami.

 

HSP/Sputnik