06.12.2018 20:28:37

Ruské ministerstvo obrany: Americký torpédoborec predviedol iba nepodarený pokus o únik pred ruskými loďami

Posádka amerického torpédoborca McCampbell, ktorá preplávala v blízkosti základne ruskej Tichomorskej flotily, predviedla iba nepodarený pokus o únik pred ruskými loďami, ktoré ju sprevádzali, povedal hovorca Ministerstva obrany RF, generálmajor Igor Konašenkov.

Konašenkov povedal, že sa torpédoborec nepriblížil k ruským výsostným vodám bližšie ako na 100 km a tiež, že plával pod kontrolou veľkej lode Admirál Tribuc a lietadiel Námorného letectva Tichomorského loďstva.

“Ak niečo posádka amerického torpédoborca predviedla, tak potom len nepodarený pokus o únik pred tichomorským loďstvom, ktoré ho sprevádzalo. V súčasnej chvíli predvádza posádka torpédoborca McCampbell svoju, odvahu ‘na vzdialenosť viac ako 400 km od ruských výsostných vôd, v centrálnej časti Japonského mora,” povedal.

Americké vojenské námorníctvo predtým informovalo, že raketový torpédoborec McCampbell preplával v stredu v bezprostrednej blízkosti zálivu Petra Veľkého v Prímorí, kde sa nachádza základňa Tichomorskej flotily RF. Podľa slov hovorkyne americkej Tichomorskej flotily Rachel McMarrovej preplával McCampbell v blízkosti zálivu Petra Veľkého, aby hodil rukavicu nadmerným námorným nárokom Ruska a podporil právo, slobodu a legitímne použitie mora, ktoré patrí USA a ostatným štátom.

Manéver torpédoborca USS McCampbell nazvala hovorkyňa operáciou Slobodná navigácia. “Tieto operácie demonštrujú, že USA budú lietať, plávať a konať všade, kde to povoľuje medzinárodné právo. Týka sa to tak Japonského mora, ako aj ostatných oblastí na celom svete,” dodala.

Záliv Petra Veľkého je jeden z najväčších v Japonskom mori. Obmýva ostrov Russkij a mesto Vladivostok, kde sa nachádza základňa Tichomorskej flotily Vojenského námorníctva RF.

HSP, 6. 12. 2018, Sputnik