04.8.2012 10:55:06

Ruské bezpilotné lietadlá sú lepšie a niekoľkonásobne lacnejšie

Ruské bezpilotné lietadlá radu Dozor-100 sú v mnohých ukazovateľoch lepšie ako izraelské, ktoré by sa mali začať v Rusku vyrábať. Z parametrov sem patrí dĺžka letu i kvalita preneseného obrazu, oznámil vo štvrtok hlavný konštruktér spoločnosti „Kronštadt-technológie“ Genadij Trubnikov.
„Najvýraznejšou prednosťou je cena. No a z pohľadu tohto ukazovateľa je naša produkcia niekoľkonásobne lacnejšia, pričom naše i izraelské bezpiílotné lietadlá majú svoje silné i slabé stránky“, povedal dnes Trubnikov počas moskovskej výstavy bezpilotného letectva.
Medzi technické prednosti ruských lietadiel zaradil hlavne dĺžku letu. „Náš „Dozor“ môže lietať 10 hodín, izraelský Bird Eye alebo Searcher do 6 hodín“, uviedol Trubnikov a vysvetlil, že z pohľadu ruských priestorov je tento parameter obzvlášť dôležitý.
„Náš stroj môže dvakrát preletieť izraelské územie a dvakrát sa vrátiť späť“, povedal konštruktér a doplnil, že lietadlo je postavené na prevádzku teploty okolia od -50 do +40 stupňov Celzia.
Pri otázke kvality preneseného obrazu konštruktér prezradil, že ruský „Dozor“ má okrem videa aj fotomateriál. Ten umožňuje získať elektronické mapové zobrazenie s možnosťou snímania a odoslania koordinát v reálnom čase“, povedal Trubnikov a spresnil, že koordináty môžu smerovať priamo nielen k operátorovi, ale aj rovno do štábu vojsk, či do palebného postavenia.
Trubnikov priznal, že ruskí výrobcovia zatiaľ zaostávajú za izraelskými kvalitou opticko-teplovízorných hlavíc a línií prenášania údajov. „V tomto sú lepší, my zaostávame. Majú aj veľké praktické skúsenosti s použitím, konkrétne 500 tisíc nalietaných hodín. Jednoznačne majú teda zvládnutú aj metodiku použitia“, povedal konštruktér.
Popredný ruský expert v oblasti bezpilotného letectva šéfredaktor časopisu Uav.ru Denis Fetisov pre RIA Novosti vysvetlil, že cena ruského taktického prostriedku pre stredné vzdialenosti „Dozor-100“ je porovnateľná s izraelským Bird Eye 400, ktorý sa radí o triedu nižšie, čiže do mikrotriedy a stojí asi milión dolárov.
RIA Novosti, 3. marec 2011 (krátené)