07.11.2020 12:55:58

Ruská vakcína prelomila blokádu EÚ. Maďarsko začne v decembri s očkovaním. Brusel otočil a prestal sa vyhrážať

Vakcína Sputnik V
Vakcína Sputnik V
(foto: © Sputnik/Vladimir Pesnya)


Maďarsko sa pripravuje na zakúpenie ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá by do krajiny mala doraziť už budúci mesiac. Šéf maďarskej diplomacie Peter Sijartó to potvrdil priamo z karantény, v ktorej sa sám nachádza. (HSP)Eurokomisia, ktorá sa doposiaľ vyhrážala Budapešti sankciami, nečakane otočila a upustila od ďalšieho zastrašovania svojho členského štátu. Informoval o tom portál „vzgľad.ru“.

Minister zahraničia Peter Sijartó konkretizoval plán nákupu ruskej vakcíny, ktorá by do Maďarska mala doraziť už v decembri. Spočiatku má ísť o menšie množstvo za účelom dokončenia klinických testov a administratívy spojenej s udelením licencie na používanie vakcíny Sputnik V v Maďarsku.

Väčšie zásielky ruskej očkovacej látky sa očakávajú v druhej alebo tretej dekáde januára 2021. Peter Sijartó taktiež potvrdil, že jedna maďarská farmakologická spoločnosť už prejavila záujem o licenčnú výrobu ruskej vakcíny Sputnik V priamo na území Maďarska. Samotný minister Peter Sijartó je v súčasnosti v domácej karanténe po tom, ako sa u neho počas poslednej zahraničnej cesty do Thajska objavili príznaky ochorenia Covid-19.

Zaujímavý obrat nastal v rétorike predstaviteľov EÚ, ktorí sa doposiaľ vyhrážali Maďarsku uvalením sankcií, ak Budapešť uzavrie kontrakt na nákup ruskej vakcíny. Hovorca eurokomisie Stefan De Keersmaecker v piatok vyhlásil, že EÚ pripúšťa možnosť limitovaného nákupu ruskej vakcíny zo strany Maďarska aj bez certifikátu EÚ s tým, že Budapešť tak učiní na vlastnú právnu zodpovednosť.

Tento zmierlivý postoj ostro kontrastuje s nedávnymi vyhrážkami iného bruselského hovorcu Erica Mamera, ktorý pred časom hrubo zastrašoval maďarskú vládu a vyhrážal sa „patričnými opatreniami“, ak Budapešť kúpi vakcínu z Ruska. Maďarský premiér Viktor Orbán však napriek tomu inicioval priame rokovania s Moskvou a Pekingom na tému využitia ruských a čínskych vakcín v Maďarsku.

Prekvapivý obrat rétoriky eurobyrokratov vysvetlil zástupca predsedu zahraničného výboru Rady federácie ruského parlamentu Andrej Klimov:

„Viackrát som sa s nimi stretol, takže môžem povedať jedno – v zásade sú to kariéristi, mnohí z nich sú zarytí rusofóbi, ale určite to nie sú idioti. Citlivo vnímajú nálady verejnosti v Európskej únii a uvedomujú si, že tieto nie sú naklonené ďalšej eskalácii konfrontácie s Ruskom za každú cenu.“

Ruský senátor sa domnieva, že bruselskí aparátčíci si zrátali všetky plusy a mínusy, pričom dospeli k záveru, že Európania prikladajú väčšiu vážnosť riziku nákazy koronavírusom Covid-19 než bludom o ruskej hrozbe. Eurobyrokrati preto museli ustúpiť, aby sa vyhli potenciálnej strate teplých kresiel v bruselskej centrále EÚ. Navyše, „približne štvrtina poslancov europarlamentu sa dištancuje od protiruskej rétoriky“, pripomenul Andrej Klimov.


Gabriel Gačko (HSP)