31.10.2022 17:46:15

Ruská ropa sa hromadí v ázijských prístavoch

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Pixabay)


Viac ako 1 milión ton ruského vykurovacieho oleja s vysokým obsahom síry (HSFO) sa skladuje v tankeroch pri pobreží Singapuru a Malajzie, pretože Rusko zaplavuje ázijský trh vykurovacím olejom pred embargom EÚ na ruskú ropu a produkty, informuje Oil Price. (hlavnespravy.sk)Podľa údajov energetickej analytickej spoločnosti Vortexa, ktoré citovala agentúra Bloomberg, bolo v týždni do 24. októbra v tankeroch v blízkosti hlavných prístavov v Ázii uskladnených približne 1,1 milióna ton ruského HSFO. Objem vykurovacieho oleja uloženého v tankeroch sa podľa týchto údajov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zdvojnásobil, čo je znakom toho, že Rusko presmerováva veľkú časť svojho vykurovacieho oleja do Ázie po tom, ako západné vlády vyhlásili sankcie na jeho vývoz.

Rusko je najväčším svetovým vývozcom zvyškových palív a výrazne zvyšuje svoje dodávky HSFO do Ázie, napísal vo štvrtok v analýze Roslan Khasawneh, hlavný analytik spoločnosti Vortexa.

Vyšší ruský vývoz HSFO na východ zaťažuje ceny vykurovacieho oleja v regióne aj počas vrcholiacej letnej sezóny, keď elektrárne na Blízkom východe a v južnej Ázii zvyšujú spotrebu, aby pokryli dopyt po chladení, uviedol Khasawneh.

Podľa spoločnosti Vortexa dopyt po ruskom vykurovacom oleji na Blízkom východe po letnej špičke stratil na dynamike, ale Ázia bude v októbri dovážať rekordné objemy vykurovacieho oleja.

Zatiaľ čo v júli aj v auguste bol dovoz vykurovacieho oleja z Ruska na Blízkom východe na rekordnej úrovni 210 000 bpd, v októbri sa dopyt spomalil na 90 000 bpd.

Ázia však zaznamenáva rastúci dovoz ruského vykurovacieho oleja, keďže tento región je v súčasnosti hlavným alternatívnym odbytiskom pre ruský vývoz vykurovacieho oleja, uviedol Khasawneh zo spoločnosti Vortexa. Dovoz z Ruska do regiónu naďalej zaznamenáva rekordy. Podľa spoločnosti Vortexa predbežné údaje za október ukazujú nové maximum 560 000 barelov denne, čo je takmer o 50 % viac ako v septembri.

Singapur, Čína a India sú najväčšími dovozcami v Ázii, ale len 30 % ruských objemov zahrnutých do údajov o dovoze zo Singapuru bolo vyložených do pozemných skladovacích nádrží. Zvyšok vykurovacieho oleja bol dodaný na plávajúce skladovacie tankery zakotvené v blízkosti, uviedla spoločnosť Vortexa.hlavnespravy.sk