24.3.2020 09:21:46

Ruská humanitárna misia sa zapojila do boja proti koronavírusu v Srbsku

Prezident Srbskej republiky
Prezident Srbskej republiky
(foto: SITA/AP-Aris Oikonomou)


Rusko nielen doma poslalo na boj proti pandémii koronavírusu ľudské zdroje a finančné prostriedky, podporuje podniky, mnohé kategórie obyvateľstva, hlavne finančne slabších a starších ľudí, ale sa snaží pomáhať aj iným krajinám. Ruská humanitárna misia sa zapojila do boja proti koronavírusu aj v Srbsku na žiadosť  srbskej vlády a osobne prezidenta Alexandra Vučića. (HSP)V rámci komplexného programu pomoci Srbsku v období epidemického ohrozenia Ruská humanitárna misia za spolupráci s centrálnymi klinickými nemocnicami v meste Požega a Medveđa sa zaoberá diagnostickým vyšetrením obyvateľstva a poskytuje zdravotnícku  pomoc chorým. Týmto regiónom odovzdali dve pojazdné kliniky, vytvorené na základe vozidiel so zvýšenou schopnosťou terénnej jazdy.

Mobilné kliniky pracujú nielen v mestách a okresných centroch, ale aj vo vzdialených regiónoch, ako aj v tých, do ktorých je prístup veľmi komplikovaný. Ruskí odborníci sa už niekoľko dní zaoberajú diagnostikou, testujú miestnych obyvateľov, poskytujú im potrebné zdravotnícke služby a pomoc, dopravujú liečivé preparáty, prepravujú ťažko chorých do centrálnych nemocníc atď.

O činnosti príslušníkov Ruskej humanitárnej misie pre srbské médiá porozprával riaditeľ zastupiteľstva Ruskej humanitárnej misie na Balkáne Michail Bondar. Prízvukoval, že mobilné kliniky Ruskej humanitárnej misie budú v Srbsku pracovať až do úplného ukončenia epidémie. Vyzdvihol dobrú spoluprácu s domácimi dobrovoľníkmi, ktorí vytvorili brigády a pomáhajú hlavne ľuďom, ktorí sú v karanténe. Maximálne operatívne reagujú na požiadavky ľudí a dovážajú im potraviny a lieky.

Eugen Rusnák (HSP)