04.8.2012 10:55:06

Ruská FSB ide za informácie o teroristoch platiť

Riaditeľ FSB Alexander Bortnikov podpísal projekt rozkazu o peňažných odmenách ľudí, ktorí pomôžu zmareniu alebo odhaleniu teroristických činov a zadržaní podozrivých osôb.
Základom na výplatu peňažnej odmeny spolupracujúcim osobám je ich osobný prínos a tiež poskytnutie dôveryhodnej informácie o osobách pripravujúcich sa na spáchanie teroristického činu (údaje z dokumentov, adresa bydliska alebo pobytu atď.), resp. informácie, ktoré umožnia zabrániť vykonaniu teroristického činu, pomôžu jeho vyšetreniu, odhaleniu vinníkov ...
RIA Novosti tiež uviedla, že ozbrojené zložky využívali peňažné stimulovanie poskytovania informácií už dávnejšie. Napríklad pri odhaľovaní lídrov kaukazských povstalcov. Napríklad, FSB v roku 2005 zverejnila, že za informáciu, umožňujúcu identifikovať miesto zdržiavania sa lídra čečenských povstalcov Aslana Maschadova zaplatila 10 miliónov dolárov. Analogickú hodnotu sľúbila aj za informáciu o Šamiľovi Basajevovi. Neuviedla však, či tieto prostriedky niekomu aj uhradila.
Podľa rian.ru, 22. jún 2010