09.7.2020 10:07:21

Ruská armáda informovala o chystanej provokácii s chemickými zbraňami v Sýrii

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: TASR/AP-Shakh Aivazov)


Militanti skupiny Haját Tahrír al-Sam plánujú provokáciu v niekoľkých obciach v Idlibe v Sýrii, aby obvinili Damask z používania chemických zbraní, povedal na brífingu kontraadmirál Alexandr Ščerbickij, riaditeľ ruského Centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii. (HSP)

 „Podľa informácií, ktoré získalo Centrum pre zmierenie znepriatelených strán od miestneho obyvateľstva, plánujú militanti teroristickej skupiny Haját Tahrír al-Sam provokáciu v oblasti obcí Sfuhon, Fatir a Fulayfil v provincii Idlib s cieľom obviniť vládne sily z používania chemických zbraní,“ uvádza sa v správe.

Militanti už údajne vyrobili minimálne 15 improvizovaných výbušných zariadení naplnených neznámymi jedovatými látkami v laboratóriu v meste Sarmada.


Situácia v Idlibe

Situácia v Idlibe sa vyhrotila po tom, čo 27. februára začali teroristi skupiny Haját Tahrír al-sám veľký útok na pozície sýrskej armády, ktorá tiež odpovedala streľbou. Pod paľbu sa ale dostali tiež tureckí vojaci. Ruské ministerstvo obrany zdôraznilo, že sa tam vôbec nemali nachádzať.

V dôsledku zrážok zabili 33 tureckých vojakov a vyše 30 ich utrpelo zranenia. Hneď po správach o obetiach medzi tureckými vojakmi podnikla ruská strana opatrenia na zastavenie streľby zo strany sýrskej armády. Tiež zaistili bezpečnú evakuáciu mŕtvych a ranených vojakov do Turecka. Ruské letectvo v týchto zrážkach nenasadili, oznámilo ministerstvo obrany.

Minister zahraničia RF Sergej Lavrov poukázal predtým na to, že Turecko nesplnilo množstvo kľúčových záväzkov na prekonanie problémov okolo Idlibu. Ankara najmä nedokázala oddeliť od teroristov ozbrojenú opozíciu, ktorá si želá dialóg s Damaskom.

Podľa dohody uzatvorenej v roku 2017 na rokovaniach zástupcov Ruska, Iránu a Turecka v Astane (dnes Nur-Sultan) vytvorili 4 zóny zmiernenia napätia. Tri z nich už kontroluje od roku 2018 Damask.

Štvrtú zónu, ktorá sa nachádza v provincii Idlib a čiastočne v susedných provinciách Latakia, Hamá a Aleppo, sýrska vláda zatiaľ neovláda, túto zónu obsadili teroristi z Frontu an-Nusrat. V septembri 2018 sa Moskva a Ankara dohodli v Soči o vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde sa nachádza viac ako 10 rôznych teroristických útvarov.

 

HSP/Sputnik