04.8.2012 10:55:06

Ruská akadémia vied chce vzdelávať

JEKATERINBURG, 8. mája 2007 – RIA Novosti – Ural, Oxana Grebennik. Ruská akadémia vied (RAN) má zámer vytvárať vlastné vzdelávacie inštitúcie Poskytujúce kvalifikáciu. Vyhlásil to predseda Uralského oddelenia RAN Valerij Čerešnev.

„Mentálne sa akadémia vied snaží získať licenciu na právo vzdelávacej činnosti na všetkých úrovniach – od školy do vysokej školy. Nevyhnutné doklady sa nachádzajú u vedenia  Ruska, povedal Čerešnev. Podľa jeho slov, je to nevyhnutné pre prípravu vedeckých kádrov.

Príslušné práva by mali získať aj regionálne oddelenia, teda aj Uralské oddelenie RAN. To je spoluzakladateľom gigantického projektu v hlavnom meste Uralu (Za to sa považuje Jekaterinburg), Veľkej Euroázijskej univerzity.  Podľa projektu globálnej univerzity, tá by mala združiť 13 univerzít, 10 vedecko-výskumných pracovísk a 10 technologických parkov.

Univerzita by ,mala byť na ploche 1 500 ha a má na nej študovať 200 000 študentov z krajín SNŠ, Japonska, Číny a Kórey.  Financovanie by malo byť zmiešané – z verejných rozpočtov a súkromných zdrojov. Prvá etapa by mala trvať osem rokov.