04.8.2012 10:55:06

Ruská „kremíková dolina“ ...

... bude postavená v podmoskovskom Skoľkovo. Oznámil to dnes ruský prezident D. Medvedev a spresnil, že ide o ultramoderný vedecko-technologický komplex zaoberajúci sa rozpracúvaním nových technológií komerčného využitia.
Už vo februári počas rokovania komisie zaoberajúcej sa modernizáciou a technologickým rozvojom D. Medvedev vyhlásil, že toto nové inovačné ústredie sa má stať akýmsi predobrazom mesta budúcnosti, v ktorom bude najväčší vedecký polygón novej ruskej ekonomickej politiky. Práve preto sa v Rusku čoraz častejšie stretávame s pojmom „naukograd“.
K perspektívam obrazu nového mesta prezident dodal, že okrem spomenutého sa tu budú nachádzať aj filiálky a laboratóriá hlavných ruských univerzít a spoločností, vrátane filiálok a spoločností z iných krajín.
Nové inovačné ústredie bude riešiť úlohy v piatich hlavných oblastiach modernizácií – energetika, informačné technológie, telekomunikácie, biomedicínske technológie a atómové technológie.
Pred časom poradca prezidenta Arkadij Dvorkovič upozornil na potrebu vyvarovávať sa porovnávania tohto ústredia so „silikonovou dolinou“ v USA. Rozdiel má byť práve v tom, že ruské ústredie sa nebude sústreďovať len na jednu oblasť, konkrétne na počítačové technológie.
Čo sa týka termínov, tak Dvorkovič uviedol, že tvorba dokumentov zaberie asi rok, výstavba teda začne už v druhej polovici budúceho roka. D. Medvedev dnes k tomu dodal, že „sťahovanie sa“ mnohých vedcov začne do Skoľkova už o niekoľko rokov. Pričom, podľa poradcu V. Surkova, ako to vo februári prezradil čitateľom Vedomostí, na začiatku sa budú do ruskej „kremíkovej doliny“ „presádzať“ inovácie, ktorých zrod začal ešte v klastroch materských korporácií.
Spomeňme si aj na dávnejšie vyhlásenie samosprávy Tomskej oblasti. Že ak bude ruská „kremíková dolina“ umiestnená v Podmoskovsku, že odštartujú vytvorenie druhého takéhoto federálneho „Ústredia vzdelania, výskumu a rozpracovanosti“. Projekt sa nazýva INO (Inovácie, Veda a Vzdelanie).
V súčasnosti pracuje v Tomskej oblasti vyše 200 inovačných spoločností s každoročným 30-percentným prírastkom vzdelanostnej produkcie. V štruktúre ekonomiky regiónu sa vedecko-vzdelávací komplex umiestňuje už na 2. mieste po ropno-plynovom. V minulom roku Tomské vysoké školy pritiahli viac ako 20 mld rubľov investícií.
-vmi- s využitím RIA Novosti, 18. marec 2010