04.8.2012 10:55:06

Rusi sa v lete sťahujú na pobrežie Krymu

Krym je poloostrov v Čiernom mori, ktorý  dobylo Ruské impérium vo vojne nad Tureckom v časoch Kataríny Veľkej. Odvtedy sa stal miestom dovoleniek tých majetnejších Rusov. Najprv tu stavali svoje letné sídla panovníci a kniežatá. Neskôr tu vďaka štátnemu rozpočtu vyrástli dače (chaty) pre generálnych tajomníkov a členov Polytvbyra ÚV KSSZ.

 

Pre radových strojcov komunizmu tu postavili mnohopočetné ozdravovne a sanatóriá. Dostali sa to na základe odborárskeho poukazu. Chodili sem zaslúžilí pracovníci, ktorí tak dostávali odmenu za vzorne vykonanú prácu. Mnohí bývali len v stane alebo sacom vaku pod holým nebom. Okrem toho sa dali od miestneho obyvateľstva prenajať izby. Nebola to lacná záležitosť. Nezariadená izba zjedla niekoľko miezd inžiniera. Na dovolenku sa šetrilo celý rok.

Vyberať si nebolo z čoho. Krymské, kaukazské, či ruské pobrežie Čierneho mora nestačilo pre všetkých.

Po rozpade Sovietskeho zväzu si Rusi začali zvykať aj na iné moria a teplé kraje. Pobyt na exotických ostrovoch prestal byť exotikou.  Krym prestal byť „celozväzovou ozdravovňou“. Dnes je z neho Krymská autonómna republika, ktorá je súčasťou Ukrajiny. V bývalo ZSSR niet iného miesta kde by sa tak dobre správali k Ruskom ako na Kryme. Úprimne a odovzdane. Ruskí turisti si zvykli utrácať počas dovolenky peniaze ľahko a neviazane. Doteraz sú príjmy z turistického ruchu hlavnou príjmovou zložkou rozpočtov miestnych obyvateľov.

Pre ruských turistov na pobreží úderníckym tempom vyrastajú súkromné minihotely. Dvojmiestne izby majú všetky náležitosti ako je klimatizácia, slušný nábytok. Spolu so slušnými raňajkami stojí izba od 30 do 100 USD. Cena závisí od prestížnosti miesta pobytu.

Obytovanie „s toaletou“ vo dvore, ktoré bolo kedysi na hraniciach sna, si momentálne prenajímajú ukrajinskí robotníci, ktorí tu hľadajú sezónne práce. Napríklad priemerná sezónna mzda v rybárskom prístave v mesta Sevastopoľ je 1851 hrivien, čo je 350 USD. V súčasných časoch je to na ukrajinské pomery dobrá mzda. Ak si privyrábate ako upratovačka denne hodinu, či dva na súkromnej chate (dače), môžete dostať 150 až 200 USD. Ak tu pracujete ako kuchárka môžete dostať ďalších 300 USD.

 

Dače si na Kryme kupujú, či stavajú najmä Moskovčania. Stavba domu na brehu mora na pobreží čierneho mora je desať razy lacnejšia ako v oblastiach pri Moskve. Vďaka Rusom na polostrove prekvitá trh stavebných materiálov, obchody s vodárenskou technikou a benzínové pumpy.


Liter benzínu tu stojí presne tak ako v Moskve – 1 USD.  Lístok na vlak Vás vyjde na 120 USD. Cesta lietadlom stojí 300 USD. Za tie isté peniaze si môžete kúpiť dovolenkový pobyt v Egypte alebo v Turecku typu last minute.

Preto ruskí dovolenkári radšej prichádzajú na Krym na svojich automobiloch. Po prekročení ruskej hranice, kde sa dosť intenzívne kontroluje batožina – od detských ruksakov, dámskych kabeliek sa stretnete s veľkým transparentom „Vitajte na Kryme“. Všetky dopravné značky sú v ruskom jazyku. Ruský šofér narazí na nevôľu policajtov len vtedy ak obrazne povedané spiatočkou prejde križovatku na červenú.

Po tom ako pricestujú „milovaní hostia“ v miestnych obchodoch sa objaví nával kvalitného alkoholu. Ešte pred pár rokmi sa predavači čudovali slovu tequilla. Dnes sú už bary a diskotéky otvorené celých dvadsaťštyri hodín. Na trhoch cez sezónu stúpajú ceny zeleniny a ovocia. Jediné čo sa ešte miestni obyvatelia nenaučili, to je precízne čistenie pláží. Možno, že len kvôli tomuto jedinému detailu, je na tureckom pobreží Čierneho mora ruských turistov viac ako na Kryme.