04.8.2012 10:55:06

Rusi o americkom F-22 „Raptor“

Ruskí špecialisti okomentovali ukážkový let amerického lietadla 5. pokolenia F-22 „Raptor“, ktorý sa uskutočnil počas letecko-kozmického salónu FEDAF-2010 v čílskom Santiago.
Sedemminútová letová ukážka amerického „dravca“ sa uskutočnila tak na malých, stredných i vo veľkých výškach. V malej výške (cca 70 – 120 metrov) pilot otvoril trup a diváci mohli vidieť štyri rakety nachádzajúce sa v strednej časti F-22.
Podľa ruských expertov, ktorí toto vystúpenie sledovali,
- F-22 je naozaj leteckým komplexom 5. pokolenia. Pôsobivé sú hlavne jeho letové charakteristiky, povedal jeden z expertov.
Podľa jeho slov F-22 uskutočnil takýto ukážkový let po prvý krát. A dodal, že – to, čo sme videli nasvedčuje, že americký letecký priemysel urobil značný skok vpred a v rade parametrov dobehol ruských konštruktérov.
Iba mimochodom poznamenal, že rozmerovo je F-22 menší ako ruský Su-35, na ktorom sa odskúšavajú ruské technológie 5. pokolenia T-50. Neodpustil si však dodať, že aj počas tejto krátkej letovej ukážky F-22 sa expertom vyjavili jeho evidentné nedostatky.
- Nechcem ich konkretizovať, nech si ich najskôr vyhodnotia naši experti, evidentné je však hlavne to, že F-22 má problém so systémom Stealth. Naše prostriedky ho dokážu odhaliť.
-vmi- podľa vzgljad.ru, 27. marec 2010