18.1.2020 07:20:00

Roskosmos našiel spôsob, ako výzvedným satelitom zabrániť v sledovaní Ruska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
(foto: zdroj:Wikipedia)


Odborníci štátnej korporácie pre kozmické aktivity Roskosmos našli spôsob, ako skryť dôvernú činnosť na území Ruska pred operatívnym sledovaním zahraničných výzvedných satelitov. V materiáli pracovníkov spoločnosti Ruské kozmické systémy sa uvádza, že nový spôsob spočíva v tlmení prenosu údajov pomocou pozemných rádiostaníc. (HSP)


V čase, keď sa chránené územie dostane do zóny palubnej aparatúry vesmírneho prístroja, je nutné zaistiť blokovanie prijímacej palubnej aparatúry tých vesmírnych prístrojov, ktoré sa nachádzajú v priamej rádiovej viditeľnosti tohto vesmírneho pozorovacieho prístroja,“ uvádza sa v materiáli agentúry.

Ide o vytvorenie siete pozemných radioelektronických staníc, ktoré určia na potláčanie signálov predávania údajov zo satelitov optického, infračerveného a radarového pozorovania na ďalšie satelity, ktoré zaisťujú presun informácií na pozemné prijímače.

Ako upresňujú autori myšlienky, tento spôsob rušenia môžu využiť len vtedy, keď výzvedné satelity sú mimo zóny viditeľnosti pozemných staníc svojich krajín a nemôžu získané snímky odosielať priamo. Pre garantované blokovanie kanálov satelitného spojenia je navrhované využitie niekoľkých staníc súčasne.

Na realizáciu projektu autori navrhujú vytvorenie zoznamu zahraničných výzvedných satelitných systémov, určenie zloženia a umiestnenie pozemných staníc tlmenia, vytvorenie spôsobu ich fungovania, a tiež určenie rušenia, ktoré bude tlmiť prenos údajov na zahraničných satelitoch.

Blokovanie kanálov odovzdávania informácií v reálnom čase z výzvedných satelitov druhej strane neumožní, aby odhalila rozsah aktivity kontrolovanej strany na raných etapách prípravy a v procese rôznych akcií.

 

Hľadanie ropy z vesmíru

Ruské kozmické systémy v decembri minulého roka uviedli, že ruská posádka ISS bude hľadať ropu. Pomôcť infračervený rádiometer vysokého rozlíšenia na prieskum nerastných surovín.

Rádiometer umožní monitoring technogenných a prírodných mimoriadnych situácií, živelných hydrometeorologických javov, objaviť ohniská lesných požiarov, veľké tepelné výrony znečisťujúcich látok, a tiež zmerať vlhkosť pôdy, hladinu podzemnej vody, umožní pátranie po tejto vode a geotermálnych prameňoch.

Bude to tiež nástroj na prieskum sopečnej aktivity, dynamiky permafrostu, predpoveď seizmickej aktivity, umožní zhodnotiť stav polygónov priemyselného a domáceho odpadu, dokáže vyriešiť početné ďalšie úlohy, hovorí sa v správe pre tlač.

Vývoj prístroja ukončili, prebieha jeho výroba. Ukončenie prác sa plánuje v roku 2022. Prístroj má byť inštalovaný na vonkajšom povrchu viacfunkčného laboratórneho modulu Nauka, ktorý má byť vypustený v novembri 2020.


  

HSP