01.5.2018 08:45:15

Riadený chaos v Arménsku – rozorvú Arménsko Turci a Azerbajdžan?

Vladimír Dobrinin na portáli RusVesna publikoval zaujímavé informácie o súčasnej politickej kríze v Arménsku.

Američania vyprovokovali majdan v Arménsku, naivní Arméni sú presvedčení, že teraz sa Arménsko vyberie na cestu smerujúcu do EÚ a jej hodnotám, neberúc do úvahy skutočnosť, že o podobnej ceste snívala aj Ukrajina. Arménska opozícia z ulice za prispenia Američanov diktuje svoje podmienky a časť arménskych politických lídrov už odišla do Moskvy na oficiálnu návštevu, ciele návštevy však neoznámili.

V politických diskusiách sa veľmi ľahko používa slovo “nezávislosť”, ktoré ako loptička v ping pongu rýchlo lieta zo strany na stranu. V tejto ľahkosti je však ukrytá všetka efemérnosť štátnej suverenity Arménska. Ako môže byť malá krajina suverénna v čase silnejúcej globalizácie?

Arménsko vykročilo na cestu Ukrajiny, hrozí majdanizácia celej krajiny. Američania v rámci svojho tlaku voči Rusku prikročili k rozbitiu vzťahov medzi Moskvou a Jerevanom. Pritom Arméni zo vzťahov s Ruskom ťažili od roku 1991, kedy sa začal rozpadať ZSSR. Rusko podporovalo Arménsko v konflikte s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach, dnes silná arménska diaspora žije na území Ruska, kde pracuje a podniká. V Arménsku sa nachádza aj ruská vojenská základňa v Gurmi, Arménsko a Rusko podpíali dohodu o použití vojenských síl kvôli udržaniu bezpečnosti v Kaukazskom regióne.

Okrem Ruska nikto nekupuje arménsky tovar. Arménsky priemysel upadá, krajina má množstvo ekonomických problémov. Preto hlasy arménskej opozície, ktorá tvrdí, že je potrebné zbaviť sa Ruska, sú len trikom, ktorý sa rozplynie, rovnako ako sa rozplynuli naivné predstavy Ukrajincov, ktorí sa po Majdane už okamžite videli v EÚ. Pritom Ukrajina v porovnaní s Arménskom bola na tom hospodársky podstatne lepšie.

Pre Američanov je však Arménsko zaujímavé. V rámci svojho tlaku sú Američania pripravení v Arménsku vytvoriť novú vojenskú základňu, o to isté sa snažia v Kazachstane, či Tadžikistane. Američania sa snažia znova destabilizovať Kaukaz a Blízky východ, pričom ich cieľom je aj Irán.

V trojmiliónovom Arménsku sa v dnešných dňoch nachádza 2500 amerických diplomatov, čo je naozaj vysoký počet. Väčšina z nich sú agentami CIA, v Jerevane je viac agentov CIA ako v Gruzínsku. Ak by sme proporcionálne prerátali počet diplomatov na počet obyvateľov, tak v Rusku by sa muselo nachádzať 121 tisíc amerických diplomatov, čo je nepredstaviteľný počet.

Čo sa stane s Arménskom, keď sa ho zmocnia Američania a vylejú na Arménsko špinu svojho riadeného chaosu? Situácia sa môže vyvíjať podobne ako na Ukrajine, v Lýbii či v Sýrii. Za arménskymi hraniciami čakajú Turci a Azerbajdžan, obe tieto krajiny majú svoje záujmy a samostatné Arménsko nezničili len preto, lebo súčastne by sa dostali do konfliktu s Ruskom.

Dnes sú však noví arménski lídri presvedčení o tom, že sa môžu spoľahnúť na americkú pomoc. Američania sa chystajú použiť Arménov v rámci svojho tlaku proti Rusku, čo to bude znamenať pre arménske obyvateľstvo si vie každý domyslieť. Američania potrebujú Arménsko len ako formu nátlaku na Rusko, aby sa Rusi stiahli zo Sýrie a z Krymu, potrebujú destabilizovať Kaukaz a Blízky východ, pretože sa snažia zvýšiť svoj tlak aj na Irán a prípadne Strednú Áziu.

Vladimir Dobrynin

HSP, 1. 5. 2018, rusvesna