10.4.2018 18:50:56

Reuters: Vysoko postavený predstaviteľ Bieleho domu vyhlásil, že Rusko nijako nezasahovalo do priebehu amerických prezidentských volieb

Už dva roky americkí a svetoví politici a médiá obviňujú Rusko z toho, že ovplyvňovalo prezidentské voľby v USA. Rusko to stále popiera a poukazuje na to, že Biely dom nepredložil ani jeden dôkaz. A Biely dom predsa predložil – nie však dôkaz, ale poprel predošlé svoje vlastné tvrdenia, že sa Rusko miešalo do amerických volieb.

V rozhovore pre svetoznámu agentúru Reuters vysoko postavený predstaviteľ Bieleho domu včera vyhlásil, že Rusko nijako nezasahovalo do priebehu amerických prezidentských volieb v štáte Arizona, z čoho Washington už dva roky obviňuje Moskvu. Predtým Biely dom tvrdil, že v následku kybernetického útoku ruských tajných služieb alebo hakerov útočníkom sa podarilo dostať do elektronického systému registrácie voličov a „upraviť“ výsledky.

Zatiaľ nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu v rozhovore pre Reuters vysvetlil, že doposiaľ médiá používali zastarané alebo neúplné údaje o prezidentských voľbách v USA v r. 2016. Najnovšie predstaviteľ Bieleho domu vysvetlil, že kybernetický útok naplánovali a uskutočnili isté kriminálne štruktúry, ale ani Moskva, ani ruské tajné služby s tým nemajú nič spoločné. Zatiaľ nevedel odpovedať na otázku novinárov, či sa Washington ospravedlní Moskve za hysterickú falošnú protiruskú kampaň.

Eugen Rusnák

HSP, 10. 4. 2018