18.2.2018 20:21:39

Reálne straty ruských legionárov v Sýrii prezradil veliteľ súkromnej vojenskej spoločnosti „Vagner“ Andrej Trošev

Viaceré svetové médiá a analytici v súčasnosti diskutujú o počte ruských legionárov, ktorí zahynuli po nedávnom útoku amerického letectva v Sýrii. Z rôznych zdrojov sa zverejňujú mimoriadne odlišné čísla a každý tvrdí, že práve on pozná pravdu.

Tieto čísla sa neuveriteľne odlišujú. Niektorí hovoria o pár desiatkach dobrovoľníkov, iní uvádzajú, že bolo zabitých takmer sto legionárov, „najodvážnejší“ novinári a agentúry uviedli, že zahynulo niekoľko stoviek ruských vojakov. Ale pravda je, ako vždy, niekde inde.

Ruskí novinári sa dostali pravdepodobne k najkompetentnejšiemu zdroju: porozprávali sa s veliteľom takzvanej súkromnej vojenskej spoločnosti „Vagner“, Andrejom Trošinom, ktorý riadi operácie ruských dobrovoľníkov v Sýrii. Je jasné, že podobné informácie nerád prezrádza každý vojenský veliteľ, a už vôbec nie veliteľ, ktorý riadi operácie dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v zahraničí.

Novinári, ktorým sa podarilo porozprávať s veliteľom „Vagneru“ prezradili, že bol ochotný hovoriť iba preto, že v médiách po celom svete sa denno-denne zverejňuje množstvo nezmyslov, a preto chcel dať veci na správnu mieru. Povedal, že čísla, ktoré zverejňujú mnohé médiá, sú neuveriteľne prehnané a nezodpovedajú skutočnosti.

Ruskí novinári prezradili aj to, akým spôsobom sa dostali k veliteľovi „Vagneru“. Zistili, že Andrej Trošev je ešte aj predsedom „Ligy veteránov vojenských konfliktov“, zavolali na kontaktné číslo tejto organizácie, vysvetlili svoje závery a požiadali o informácie. Boli prekvapení, že sa s nimi osobne súhlasil porozprávať predseda „Ligy veteránov vojenských konfliktov“ a veliteľ „Vagneru“ Andrej Trošev.

Na začiatku bol trochu opatrnejší a zaujímal sa, ktoré médiá reprezentujú títo novinári a aké poznatky majú o vojne v Sýrii. Potom sa rozhovoril. Keď v rozhovore prišli na straty ruských dobrovoľníkov po útoku amerického „koaličného“ letectva, kriticky zhodnotil správy mnohých médií a prízvukoval, že zverejňujú veľa otvorených klamstiev. Pýtal sa, aký zámer majú, aby klamali svetovú verejnosť…

Nakoniec prezradil, že počas bojov v Sýrii zahynulo 14 ruských dobrovoľníkov. Zdôraznil, že všetky správy o vysokých počtoch strát sú klamstvá. Vyzval novinárov, aby neverili falošným  „zdrojom“ a aby nezverejňovali rôzne nezmysly. Prízvukoval, že takto očierňujú a znehodnocujú činnosť ruských dobrovoľníkov v Sýrii.

Eugen Rusnák

HSP, 18. 2. 2018