22.6.2017 08:23:33

Reakcia Ruska na sankcie: „Moskva je unavená a znechutená nezmyselnými sankciami Washingtonu, a preto začína pripravovať odvetný úder“

Podľa zástupcu ruského ministra zahraničia Sergeja Rjabkova Spojené štáty vedú nezmyselnú sankčnú vojnu proti Rusku. Uviedol, že Moskva je už unavená a znechutená tým všetkým, a preto začína pripravovať odvetný úder.

„Je to škoda, že nová administrácia USA pokračuje v šľapajach starej. Bohužiaľ, prepásla veľa príležitostí, aby napravila zhoršené vzťahy s Ruskom. Stále tvrdohlavo pokračuje v sankčnej vojne. Čo nám zostáva? Sme znechutení a nezostáva nám nič iné, ako pripravovať odvetné opatrenia,“ priznal ruský diplomat.

Ruské médiá väčšinou „veštia“, že k odvetným sankciám dôjde po summite G20: predpokladajú, že ruskí a americkí predstavitelia budú rokovať na summite a situácia sa vyjasní – Moskva bude presnejšie vedieť, v akej politike mieni pokračovať Washington a od toho bude závisieť rozsah, rýchlosť a tvrdosť odvetných sankcií.

Ruskí novinári taktiež podrobne komentujú nový americký sankčný zoznam, ktorý je zverejnený na webovej stránke amerického ministerstva financií. Poukazujú na najzaujímavejšie momenty. Napríklad, do sankčného zoznamu sa dostala ruská súkromná vojenská spoločnosť Vagner, ktorej niektorí príslušníci pomáhajú bojovať proti teroristom v Sýrii. Ruské médiá prízvukujú, že USA vždy pomáhali teroristom, a preto pre amerických politikov a kongresmanov je táto ruská súkromná vojenská spoločnosť, ako zdôrazňujú, „ako kosť v hrdle.“

Zvlášť „sankcionovali“ veliteľa tejto spoločnosti Dmitrija Utkina, ako aj zástupcu ruského ministra pre ekonomický rozvoj Sergeja Nazarova a ministra štátnej bezpečnosti Luhanskej ľudovej republiky Leonida Pasečnika. Do sankčného zoznamu sa dostala aj spoločnosť Concord Catering Jevgenija Prigožina, pričom samotný šéf spoločnosti v americkom sankčnom zozname je vedený už viac ako polroka.

Celkovo zoznam „sankcionovaných“ sa rozšíril na 38 bodov: 19 fyzických osôb a rovnaký počet spoločností a organizácií, vrátane 3 bankov a niekoľkých ruských ropných a plynových spoločností. Ruské médiá poukazujú na to, že v tomto prípade nejde o politiku, ale skôr o kšefty a americkí „partneri“ sa snažia poškodiť ruskú konkurenciu.

hlavnespravy.sk, 22. 6. 2017