27.8.2022 17:48:32

Rastie nová sila – 23 krajín sa ponáhľa do aliancie BRICS

Na archívnej snímke lídri BRICS
Na archívnej snímke lídri BRICS
(foto: © Sputnik/Mikhail Klimentyev)


BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), ktorý vznikol v roku 2001 ako pojem označujúci skupinu rozvíjajúcich sa trhov s vysokým potenciálom, sa stal hlavnou hnacou silou svetového hospodárstva. V decembri 2021 predstavovali 40 % svetovej populácie, 25 % nominálneho HDP vo výške 16 biliónov USD, 30 % rozlohy a 18 % celkových obchodných tokov, pričom držali spolu 4 bilióny USD v cudzej mene. (hlavnespravy.sk)Podľa poslednej analýzy výskumnej a poradenskej spoločnosti Oxford Business Group, ktorá publikuje ekonomické informácie o trhoch Blízkeho východu, Afriky, Ázie, Latinskej Ameriky a Karibiku, v spolupráci so špecializovanou stránkou www.oilprice.com, sa skupina BRICS chystá značne rozšíriť s cieľom riešiť spoločné výzvy.

Na 14. samite BRICS, ktorý sa konal v júli, Čína, Rusko a India diskutovali o možnom vstupe Egypta, Saudskej Arábie a Turecka, ktoré údajne už pripravujú žiadosti. Toto oznámenie prišlo po júnovom odhalení, že Irán a Argentína už podali žiadosť a to s podporou Číny. Okrem toho medzinárodné médiá informovali, že záujem o vstup do organizácie prejavili Alžírsko, Bangladéš, Indonézia, Mexiko, Nigéria, Sudán, Sýria, Pakistan a Venezuela. Na online stretnutí potenciálnych uchádzačov o členstvo v BRICS+, ktoré v máji zorganizovala Čína, sa zúčastnili ministri zahraničných vecí Argentíny, Egypta, Indonézie, Kazachstanu, Nigérie, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Senegalu a Thajska.

Zatiaľ, nie je jasné, kto a kedy sa pripojí, keďže neexistuje žiadny formálny proces prijímania nových členov. Rozšírenie BRICS by však mohlo ponúknuť rozvíjajúcim sa trhom príležitosť na vytvorenie nových hospodárskych synergií.

 

Rast bilaterálneho obchodu

Ruská invázia na Ukrajinu a sankcie Západu podnecujú Čínu a Rusko k tomu, aby sa pokúsili zmeniť americký dolár ako formu výmeny a zvýšiť objem bilaterálneho obchodu, najmä v dôležitom sektore uhľovodíkov. Dovoz ruskej ropy do Číny dosiahol v máji rekordnú úroveň, keď medziročne vzrástol o 55 %.

Podľa Oxford Business Group sa Rusko údajne snaží kúpiť jüan, indickú rupiu a tureckú líru ako rezervy pre svoj štátny investičný fond, keďže tieto meny oslabili a predaj ruských energií prudko vzrástol.

Obchod Indie s Ruskom tiež vzrástol, pričom dominoval rastúci dovoz ropy. V apríli India doviezla 25 000 barelov denne (bpd), ale v máji a v júni sa toto číslo zvýšilo na 600 000 bpd. V júli indická centrálna banka oznámila plán, podľa ktorého umožní domácim dovozcom nakupovať tovar v rupiách, ktoré budú následne pripísané na účet vyvážajúcej krajiny, čo má údajne umožniť hladšie transakcie s Ruskom.

Nedávno, začiatkom augusta, agentúra Reuters informovala, že aj Turecko súhlasilo s posilnením spolupráce s Ruskom tým, že bude nakupovať svoj dovoz plynu v rubľoch.

Čína a India sa v súčasnosti podieľajú na celkovom ruskom vývoze ropy viac ako 40 %, zatiaľ čo v júli minulého roka to bolo približne 21,7 %.

Podľa Oxford Business Group nedávny vzostup obchodovania medzi rubľom, jüanom a ďalšími menami rozvíjajúcich sa trhov môže v konečnom dôsledku znamenať dlhodobý trend.

 

Spolupráca na rozvíjajúcich sa trhoch

Výzvy na rozšírenie skupiny BRICS sa začali v roku 2013 a dostali nový impulz, keď sa Čína stala predsedom tohto zoskupenia v roku 2017. Kritici tvrdia, že súčasný tlak na rozšírenie BRICS je motivovaný zámerom Číny získať väčší vplyv v globálnom hospodárstve.

Podľa Oxford Business Group obavy o globálnu potravinovú bezpečnosť podnetia existujúcich a nových členov BRICS k vytvoreniu potravinovej burzy zahŕňajúcej hlavné vývozné komodity členov, ako je argentínska kukurica, indická ryža a pšenica, ruský jačmeň a slnečnicový olej, čínske obilie a bavlna a brazílska sója. Takáto burza by neskôr mohla zahŕňať aj poľnohospodárske produkty ďalších rozvíjajúcich sa trhov. Dovozcovia potravín, ako napríklad Saudská Arábia, tak získajú väčšiu potravinovú bezpečnosť a zároveň by sa im otvorili dvere k vyšším objemom predaja energie. V marci získala Saudská poľnohospodárska a živočíšna investičná spoločnosť, dcérska spoločnosť Verejného investičného fondu kráľovstva, 35 % podiel v spoločnosti Olam Agri, ktorá je popredným svetovým dodávateľom obilnín, olejnín, ryže a krmív pre zvieratá.

Podľa Oxford Business Group zintenzívnenie spolupráce v oblasti zelenej energie bude mať významný vplyv aj na celosvetový boj proti zmene klímy. Percentuálny podiel elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov v krajinách BRICS sa zvýšil z 19 % v roku 2010 na 37 % v roku 2020. Keďže krajiny prechádzajú od fosílnych palív k čistejším zdrojom energie, krajiny BRICS majú množstvo príležitostí na zvýšenie cezhraničného obchodu s elektrickou energiou a námorného obchodu s vodíkom.

Nová rozvojová banka, ktorú v roku 2014 vytvorili krajiny BRICS, začala uprednostňovať investície do projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie – vrátane 811 miliónov dolárov v roku 2016. Taktiež zriadenie platformy BRICS pre energetický výskum v roku 2018 a zverejnenie plánu spolupráce v oblasti energetiky na rok 2020 dokazujú, že zoskupenie má inštitucionálne kapacity na rozšírenie v tejto oblasti.hlavnespravy.sk