17.11.2018 12:14:43

Rasmussen si priznal chybu

Jednou z dvoch vážnych chýb NATO bolo to, že vedenie aliancie svojho času nebralo lídra RF Vladimíra Putina vážne, vyhlásil jej bývalý generálny tajomník Anders Fog Rasmussen (2009 – 2014).

„Nedávno som si prečítaval poznámky, ktoré vyslovoval na samite v roku 2008 a zbadal som v nich, že Putin robil ohľadne Krymu také vyhlásenia, ktoré sa veľmi podobali na to, čo neskôr aj spravil. Ak by sme to vedeli a vážne to prijali, samozrejme, že by sme sa správali inak,“ prináša jeho slová InoTv.

Ďalej uviedol, že Severoatlantická aliancia, tým že nezačala procedúru vstupu Ukrajiny a Gruzínska v roku 2008, „dala nie ten signál“ Rusku, v dôsledku čoho sa Moskva rozhodla, že „teraz môže konať agresívne“.

Bývalý generálny tajomník NATO dodal, že aliancia „mala vtedy absolútne jednoducho odvetiť na ambície Gruzínska a Ukrajiny“.  Uviedol tiež, že vedenie NATO chcelo v roku 2009 prehodnotiť vzťahy s Ruskom a urobiť z Moskvy „strategického partnera“. Dnes si vraj treba uvedomiť, že Rusko „nie je strategický partner“, ale „strategický protivník“.    

Podľa vz.ru, 17. 11. 2018