31.3.2020 12:43:23

„Rasizmus a opatrenia, keď prežijú len tí najsilnejší.“ Historička vystavila Západu vysvedčenie za boj s vírusom

Na snímke Prof. Dr. Darina Grigorova
Na snímke Prof. Dr. Darina Grigorova
(foto: viaevrasia.com)


Ruskú pomoc Taliansku chápali niektoré z európskych médií značne zvláštne. Znepokojenie pritom vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macrona, upozornila profesorka historickej fakulty Sofijskej univerzity Bulharska Darina Grigorova. (HSP)

 To znamená, že pre obraz ruskej hrozby zostáva. () Rovnako ako obraz čínskeho nepriateľa v americkej rétorike pri pokusoch označiť vírus za čínsky. Ide o otvorený rasizmus. Je to neúspešný pokus, je ale veľmi ukážkový. () Som ďaleko od myšlienok o tom, že nastúpi rýchle prímerie, bohužiaľ,vyhlásila profesorka v rozhovore pre Bulharske národné rádio.

Historička si myslí, že koronavírus neprinúti európske krajiny odmietnuť stratégiu hľadania vonkajšieho nepriateľa.

Európa by bola silnou iba spolu s Ruskom. O tom sme hovorili opakovane. A raz to pochopí časť európskych krajín. Kedy k tomu ale dôjde, to je ťažké povedať, ak zmení tento vírus nejako situáciu,spomenula profesorka.

V stave šírenia koronavírusu nikto nehovorí o tom, ako sa to odrazí na trhovej ekonomike, myslí si Grigorova.

Nikto nehovorí o tom, čo nám vírus ukazuje: Že trhová ekonomika je nahá. Všimnite si, že na karanténe, kde sa nachádza dostatočné množstvo ľudí, je prístup veľmi hedonistický: bav sa, čítaj si rozprávky, tancuj a mysli si, že tým zachrániš svet, ale pritom sa nesnaž premýšľať o príčinách tejto situácie,spomenula historička.

Podľa jej názoru niektoré opatrenia (opatrenia) v boji s koronavírusom pripomínajú praktizovanie teórie prežije len ten najsilnejší.

Z druhej strany sa prejavil Darwinizmus: Je možné ho označiť za atlantistický, ale nielen. () Ako sa tak môžete správať k starým ľuďom? () Počuli ste, aby, povedzme v Iráne, nechávali starých ľudí chorých? () Nič také nepočujete. My to, ale prijímame, ako niečo prirodzené. Veď, ale jedným z ukazovateľov civilizácie je jej vzťah k starým. Alebo napríklad, myslíte si, že vás budú v USA liečiť bez zdravotného poistenia? Nebudú. () My nie sme pripravení (na príchod koronavírusu  pozn. red.), ale nie preto, že je desivý, ale preto, že sme zničili sociálny štát,dodala Grigorova.

 

HSP