16.9.2020 10:00:39

Rakúsky prezident sklamal Zelenského, ukrajinskej hlave štátu sa vo Viedni ušla studená sprcha

Na snímke prezidenti Ukrajiny a Rakúska (zľava)
Na snímke prezidenti Ukrajiny a Rakúska (zľava)
(foto: TASR/AP-Ronald Zak)


Oficiálna návšteva ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského vo Viedni (15.9.) skončila fiaskom. Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen odmietol špekulácie o tom, že projekt „Severný prúd 2“ by mal byť zablokovaný v súvislosti s kauzou ruského opozičníka Alexeja Navaľného. Informáciu priniesol portál EADaily.com. (HSP)Komerčný projekt

Alexander Van der Bellen na spoločnej tlačovej konferencii poučil ukrajinského hosťa o tom, že „Severný prúd 2“ je čisto komerčný projekt, ktorý nemá žiadny súvis so situáciou okolo Navaľného. Pripomenul tiež, že ruský Gazprom je už vyše polstoročia spoľahlivým dodávateľom zemného plynu do Rakúska. Komerčné otázky medzi partnermi, ktorí spolupracujú niekoľko desaťročí, sa podľa rakúskeho prezidenta riešia v Európe a nie v Amerike.

 

Kauza zatiaľ nebola dôkladne vyšetrená

Pokiaľ ide o Navaľného, rakúsky prezident je toho názoru, že celá kauza zatiaľ nebola dôkladne vyšetrená, takže nemá zmysel podsúvať nejaké predčasné závery. Alexander Van der Bellen učinil tieto jednoznačné vyjadrenia na spoločnej tlačovej konferencii s Vladimirom Zelenským, ktorý sa tak nedočkal ani formálnej zdržanlivosti svojho rakúskeho hostiteľa, aj keď Van der Bellen samozrejme dobre vedel, že ukrajinský prezident chcel z jeho úst počuť niečo iné. S jasným stanoviskom prezidenta Alexandra Van der Bellena sa stotožňuje aj rakúsky premiér Sebastian Kurz.


Gabriel Gačko (HSP)