07.7.2020 10:35:39

Rada RTVS: Večera s Havranom je elitárska relácia s liberálnym propagandistickým zameraním

Moderátor relácie „Večera s Havranom“
Moderátor relácie „Večera s Havranom“
(foto: TASR-Jakub Kotian)


To, čo mnohí ľudia hovoria už dlhodobo, najnovšie potvrdila aj Rada RTVS. Vo svojom stanovisku, kde hodnotí svoju činnosť za rok 2019, označila kontroverznú reláciu RTVS „Večera s Havranom“ za elitársku s liberálnym propagandistickým zameraním. Liberálni poslanci z OĽaNO a Za ľudí sa však Havranovej relácie zastali a skritizovali stanovisko Rady RTVS. (HSP)Rada RTVS zverejnila hodnotiacu správu o svojej činnosti za rok 2019. Okrem iného sa v nej venuje objektívnosti relácií RTVS. Na mušku si zobrali známu kontroverznú reláciu „Večera s Havranom“, ktorú moderuje extrémny liberál Michal Havran.

Rada RTVS označila túto reláciu za elitársku a šíriacu liberálnu propagandu:

„Nepodarilo sa priniesť novú diskusnú reláciu ako alternatívu voči “elitárskej“ relácii Večera s Havranom na pluralitné vyváženie jej liberálneho propagandistického zamerania, a tým ostala viac ako polovica divákov diskriminovaná. Nenaplnili sa ani očakávania divákov v súvislosti s okrúhlymi dejinnými výročiami,“ konštatuje sa v správe Rady RTVS za rok 2019.

Voči tomuto konštatovaniu sa však na parlamentnom mediálnom výbore ohradili liberálni poslanci z OĽaNO Kristián Čekovský (bývalý redaktor RTVS), či Miroslav Kollár zo strany Za ľudí.

Na parlamentom mediálnom výbore sa zúčastnil aj riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník, ktorý tvrdí, že od roku 2020 sa to už však zmenilo k lepšiemu a RTVS na dvojke prináša aj konzervatívnu reláciu „Do kríža“, ktorá vyvažuje reláciu „Večera s Havranom.“

Nejde však len o liberálne zameranie tejto reácie. Veľkým problémom je aj samotný moderátor Michal Havran, ktorý útočí na svojich konzervatívnych oponentov nevyberavým a vulgárnym spôsobom.

NAKA dokonca Havrana obvinila z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a pre prečin ohovárania. Vyslúžil si to za extrémne agresívny článok v denníku SME s názvom „Pošlite Kuffu do cirkusu,“ v ktorom agresívne útočil na kňaza Mariana Kuffu a zosmiešňoval symboly katolíckej viery.

Havranov nenávistný článok slovne odsúdila aj Tlačová digitálna Rada:

„Komentár autora možno úrovňou i obsahom zaradiť medzi tzv. nenávistné prejavy (hate speech), nie nepodobné v dnešnej dobe, žiaľ, častým fašizoidným prejavom. Komentár totiž priamo vyzýva na potláčanie práv iných, menovite práva slobody slova osôb s náboženským vyznaním. Takéto nenávistné prejavy potláčajú kultivovanú diskusiu, vytvárajú atmosféru nenávisti a strachu. Takéto nenávistné prejavy sú mimoriadne nebezpečné, keďže v prvom slede smerujú k potlačeniu práva prejaviť svoj názor určitej skupine osôb.“

Samuel Gdovin (HSP)