15.10.2020 22:11:12

Putinov strategický ťah: Rusko a Egypt zorganizujú bezprecedentné spoločné námorné manévre v Čiernom mori

Turecké prieplavy
Turecké prieplavy
(foto: armadnymagazin.sk)


Odkedy bol egyptský prezident Mohamed Morsi z Moslimského bratstva zvrhnutý pučom vedeným egyptskými ozbrojenými silami, boli vzťahy medzi Egyptom a Tureckom otrasné. Tieto dve krajiny sa na ničom nevedeli dohodnúť. Tento antagonizmus získal nový rozmer aj v Líbyi, kde Káhira a Ankara podporujú každý svoj konkurenčný tábor. Káhira je však na strane veľmi silného hráča, ktorému sa Turci napriek svojej skutočne veľkej armáde nemôžu rovnať. Ide o Rusko, ktoré sa nenápadne zamiešalo do konfliktu v Alžírsku. (armadnymagazin.sk)Putin dávnejšie vyhlásil inými slovami, že v Líbii to bolo naposledy, čo si západní “demokrati” urobili svojvoľnú streľnicu. Ostro kritizoval spôsob, akým bol prenasledovaný a zabitý Muammar al-Kaddáfí. Odvtedy sa opäť aktívne zapojil s Ruskom do medzinárodnej hry a znemožnil americké plány s Krymom, so Sýriou, vo Venezuele a kto vie kde ešte, len my o tom nevieme. Riadny úder zasadila Putinova administratíva Američanom, keď sa Rusko odpojilo od petrodolára a zbavilo sa značnej časti amerických dolárov a kúpených amerických dlhov. To si dovtedy nikto v takejto miere nedovolil. Ale vždy má všetko svoj začiatok a počet krajín ktoré aktívne odporujú americkému nátlaku zhnitých dolárových bankoviek sa zvyšuje a ich súhra sa zlepšuje, ako napríklad početné spoločné manévre Rusko a Čína, výmena technológii Irán a Severná Kórea a podobne.

Situácia v Stredozemnom mori je dosť explozívna. Turci vyvíjajú rôzne aktivity a keby sa to dalo nejako vyjadriť karikatúrne, dosť by som to prirovnal k výrazu sklenených očí istého slovenského politika. Erdoganove ego narástlo do takej výšky ako vysoko a ďaleko dovidia jeho S-400. A s istotou vieme, že Turci vďaka už svojim S-400 vidia úplne všetko čo sa okolo nich deje. Jeden by povedal, že aj neviditeľné lietajúce veci s hromozvodom dokážu ruské radary vidieť. Kto vie? Čas ukáže. Ale treba povedať, že Turci sa rozhodli obetovať svoje F-35 kvôli ruským S-400. Možno k tomu dosť prispel nevydarený prevrat, ktorému sa Erdogan vyhol. Niekto hovorí, že to bola náhoda, iní tvrdia, že Rusi mu sprostredkovali informácie na poslednú chvíľu a mohol sa rýchlo upratať niekam inam, než mal byť. Ani toto sa nikdy skutočne nedozvieme. Rusi sú jednoducho záchrancovia a pomáhali k záchrane aj bývalého ukrajinského prezidenta Janukoviča, ktorý bol násilne zvrhnutý a dokonca na neho začali hon ako na líšku. Rusi mu pomohli ujsť na jeho žiadosť. Možno s Erdoganom to mohlo byť nejako podobne. Ale polemizovať môžu v parlamentoch, prípadne lepšie, ak si sami nájdete potrebné informácie ak Vás to zaujíma.

Turecko si teda znepriateľuje dosť krajín a nie len Amerika, ale aj Rusko, ako sa zdá už tiež vyjadrilo svoj postoj. S Egyptom si Rusi v posledných rokoch veľmi dobre rozumejú. Ide samozrejme o porozumenie v geopolitike a to všetko je podporené šťavnatými vojenskými kontraktami. Rusko sa vracia na africký kontinent a preto rozumné aliancie ako napríklad s Egyptom, ako ekonomicky silným pilierom medzi africkými štátmi, sú veľkým plusom pre Rusov. Wagner-ovci sú prítomní nie len v Líbii, ale pravdepodobne aj na iných miestach v Afrike. Dalo by sa povedať, že si takto Rusko otvára cestu k bližšej spolupráci s rôznymi africkými štátmi a možno sa opäť podarí niekoľko štátov odvrátiť na stranu rozumu a prejsť od zhnitého hamburgera k čerstvému boršču.

Rusi organizujú svoje prvé námorné manévre s Egyptom. Taktické skupiny lodí z Čiernomorskej flotily a egyptského námorníctva budú s podporou letectva trénovať, aby spoločne chránili námorné trasy pred rôznymi hrozbami, podrobne uviedlo ruské ministerstvo obrany. Cvičenia sa zamerajú najmä na doplnenie zásob na mori, komunikačné a inšpekčné akcie proti podozrivým lodiam, pokračoval a spresnil, že delostrelecká a raketová paľba bude tiež na programe.

Cieľom cvičenia je posilniť a rozvinúť vojenskú spoluprácu medzi egyptským a ruským námorníctvom v záujme bezpečnosti a stability na mori, zhrnulo ruské ministerstvo.

Podľa egyptského vojenského experta Nabila Muharrama, ktorého cituje Arab News, je účasť egyptského námorníctva na tomto cvičení organizovaného v Čiernom mori, odkazom adresovaným Turecku. Poslanec z egyptskej rady pre zahraničie Ayman Salama uviedol, že oznámenie o týchto manévroch prichádza v dôležitom okamihu, uprostred napätia v Stredozemnom mori kvôli opatreniam Ankary na kontrolu energetických zdrojov.

Ďalej ešte dodal, že posilnenie strategických vzťahov medzi Egyptom a Ruskom je zdrojom obáv Ankary, ktorej vzťahy s Moskvou sa zhoršili v dôsledku tureckých zásahov v Líbyi a konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Lode egyptského námorníctva však budú musieť prekonať turecké prielivy Dardanely a Bospor, aby sa dostali k Čiernemu moru. Pripomíname, že ich prístup spadá pod Montreuxský dohovor, ktorý podpísaný v roku 1936 zavádza prísne pravidlá pre vojenské plavidlá podľa ich štátnej príslušnosti a tonáže.

Každé plavidlo musí teda oznámiť svoju plavbu s 15-denným predstihom pre štáty, ktoré nie sú pobrežnými krajinami, alebo 8 dňami pre pobrežné štáty. Okrem toho je tonáž tranzitných lodí nepobrežných štátov obmedzená a ich prítomnosť v Čiernom mori, ak nie sú vlastníkmi pobrežného štátu, nesmie presiahnuť 21 dní. Turecko má právo odmietnuť prístup, ak by bolo so štátom žiadajúcim o preplávanie vo vojne, prípadne ak by sa Turecko cítilo ohrozené prítomnosťou takých lodí.


Adam Riečanský