10.8.2018 12:10:11

Putinov poradca Glazjev: Rusko urobilo obrovskú strategickú chybu. Mali sme oslobodiť celý juhovýchod Ukrajiny

Západ opäť oklamal ruské vedenie, keď v roku 2014 sľúbil uznať Krym ako súčasť Ruskej federácie a vydieral začiatkom veľkej vojny, povedal známy ruský ekonóm a poradca ruského prezidenta Sergej Glazjev.

Glazjev vo svojom vystúpení pred účastníkmi mládežnícko-vlasteneckého tábora „Donuzlav“ na Kryme po štyroch rokoch otvorene vyhlásil: „Mali sme oslobodiť celý juhovýchod. Prečo sme neoslobodili? Myslím si, že je to dôsledok západnej provokácie. Západní lídri nášmu vedeniu dali na vedomie, že uznajú Krym za ruský. No ak Rusko bude pokračovať ďalej a k Rusku sa budú pripájať aj ďalšie regióny, bude svetová vojna, To bol „bluf“,“ povedal Glazjev.

Glazjev je presvedčený, že pred štyrmi rokmi vedenie Ruskej federácie urobilo strategickú chybu: „Oni Krym nepriznali, ale ho využili ako dôvod na sankcie. Vojna na Ukrajine sa začala preto, lebo my sme neoslobodili juhovýchod. Ak by sme ochránili juhovýchod, nebolo by dnes nijakej vojny, neboli by desiatky tisíc obetí. Kyjevský režim by sa udržal iba v Kyjeve a na západnej Ukrajine. Bola to, ja sa nazdávam, obrovská strategická chyba,“ zdôraznil Glazjev.

Pred dvoma rokmi Sergej Glazjev vyhlásil, že Ukrajina je územie okupované Spojenými štátmi a Američanmi menovaní neonacisti páchajú zločiny proti ľudstvu a genocídu proti ruskému obyvateľstvu. Vyzval k obrane ľudu Ukrajiny pred vojenskými zločinmi a politickými represiami, vytvoreniu medzinárodného tribunálu, vyšetreniu všetkých nacistami páchaných zločinov a uvaleniu na nich zaslúženého trestu.

Vladimír Mohorita

HSP, 10. 8. 2018